Pomalý běh, jogging, se stal fenoménem především ve Spojených státech. Když se ve druhé polovině minulého století objevil, byl chvíli módní vlnou, a tak tu joggoval skoro každý. Uchvátil i řadu lidí, kteří se potýkali s obezitou. Jenže nic se nemá přehánět. A i když jde o zdraví prospěšný sport, právě pro lidi s nadváhou, vysokým tlakem či srdečními problémy může představovat značné riziko. Jen v letech 1975-1980 zemřelo na Rhode Islandu při joggingu dvanáct lidí na selhání srdce. Na každých 7 620 joggerů prý připadá jedno úmrtí! Proto pokud se na něj tedy chystáte, měla byste dobře zvážit svůj zdravotní stav

Příjemný sport v přírodě

Anglické sloveso »to jog« má více významů – pošťouchnout, klopýtnout, ale také klusat či běhat pro zdraví. A k tomu jogging opravdu přispívá, pokud jej provozujete v příjemném prostředí bez smogu a hluku a jste zdravá. A co tedy tento sport přesně je? Kratší kondiční běh, který má výhodu v tom, že si zátěž a rychlost určujete sama. Pokud nestačíte s dechem, jednoduše přejdete z běhu do chůze a jakmile načerpáte síly, zase se k němu vrátíte. Jogging by měl být příjemný sport, při kterém si na čerstvém vzduchu vyčistíte hlavu a zapomenete na všední starosti. Aby však byl účinný, měla byste se mu se věnovat třikrát týdně, a to 20 až 30 minut. Pokud vám to bude časem málo, můžete po troše přidávat.

Sport, který vás nezruinuje

Jakmile se na jogging dáte, měla byste vytrvat. Teprve po několika týdnech totiž poznáte efekt – především dolní partie těla – stehna, lýtka a hýždě se začnou krásně formovat a časem ztratíte nějaké to kilo. Pozitivní vliv má také na srdce, plíce, svaly či na ledviny a mozek, protože se zlepší jejich zásobování kyslíkem. Velkou výhodou joggingu je to, co u ostatních druhů běhu – není finančně náročný. Potřebujete jen kvalitní běžeckou obuv a správný terén.

Rizika jsou všude

Ke každému sportu ale patří i zdravotní rizika. V tomto případě je to přetížení dolních končetin, které může od drobných chronických problémů vést až k trvalým poškozením při nadváze, nevhodné obuvi či při nadměrné zátěži. Samozřejmě hrozí i úrazy způsobené během v terénu. Neměla byste se také přepínat. Pokud zátěž bude neúměrná a k tomu se budete špatně stravovat, může hrozit i nepravidelný cyklus či zástava menstruace.

Dbejte na obuv

Co tedy udělat, abyste omezila případné problémy a byla zdravá a fit? Tělesnou zátěž zvolte přiměřeně věku, zdatnosti a zdravotnímu stavu. Vždy začínejte pozvolna a postupně
přidávejte. Důležité je také oblékat se přiměřeně počasí – na jaře a v létě bystě měla použít kvalitní krémy s UV faktorem a nezapomenout na pokrývku hlavy. V zimě naopak nepodcenit oblečení, zvolit speciální spodní prádlo, nezapomenout na čepici a rukavice. Velmi důležitá je správná běžecká obuv. Hodláte-li se joggingu věnovat, měla byste do ní investovat. Ztlumí totiž otřesy a výrazně bude šetřit vaše klouby.

Joggování ve vodě

Běh po silnici vás neláká? Pak můžete zkusit tzv. aqua jogging, tedy běh ve vodě. Vaše klouby zatíží mnohem méně – voda totiž sníží vaši hmotnost o 90 %! Také zde srazíte nadbytečná kila, zbavíte se celulitidy a snížíte riziko vzniku křečových žil. Navíc musíte překonat 15x větší odpor vody, než je při joggingu odpor vzduchu! A ušetříte i za běžeckou obuv, stačí jen plavky a vztlakový pás, aqua belt, který vás bude držet pod vodou. A ten vám při hodinách v bazénu většinou půjčí…

Tipy Kafe.cz: Co na sebe?