Možná jste také někdy slyšeli název liberika, ale ta se pěstuje v mnohem menším množství. Co se týká světové produkce, jednoznačně vede káva arabika. Na trhu tvoří dokonce 75 % světové produkce. Věděli jste, že veškerá káva, která se běžně prodává v obchodech, je robusta? Káva robusta patří totiž mezi ty levnější a méně kvalitní kávy.

Robusta

Tento kávovník roste v nižších nadmořských výškách (200 – 600 metrů) a dorůstá 7 – 13 metrů. Na pěstování potřebuje stabilnější a teplejší klima, to znamená teplotu 24 – 29 °C. Rostlinka je celkově mnohem méně náročná na pěstování než arabika. Kávovník je více odolný a navíc má první sklizeň již po 2 letech po zasazení. Obsahuje větší procento kofeinu (1,6 – 3,2 %). Co se týká chuti, má hodně výraznou hořkou chuť, která vám dlouho zůstane na jazyku. Když už se kávě déle věnujete, ve svém šálku espressa ji vždy poznáte. I když je třeba espresso připravené ze směsi, kde je robusta obsažená je pár procenty. Kávovník robusta se pěstuje hlavně v Asii, tam jsou její největší plantáže. Částečně potom také v Africe a v Jižní Americe.

Arabika

Pokud si doma chcete připravit kvalitnější kávu, arabiku, zajděte si do specializovaných prodejen s kávou. Tam vám i poradí, jaký kávovar si můžete pořídit, a kávu vám dají ochutnat. Arabika je rostlinka náročnější na pěstování. Roste ve vyšších nadmořských výškách (900 – 2 000 metrů). Je menší než robusta, může dorůstat 3 - 5 metrů. Kávovník má radši střídání období, nejvhodnější teplota je 15 – 24 °C. Po zasazení plodí první sklizeň až po 6 letech. Obsahuje mnohem menší procento kofeinu než robusta (1,2 – 1,7 %), tím pádem je i zdravější. Arabica má výraznější kyselejší chuť, ale záleží i na odrůdě a stupni pražení. Pěstuje se hlavně ve Stření a Jižní Americe a také v Africe. Na chuť kávy má také vliv podnebí a počasí.

Odrůdy

Odrůdy jednotlivých káv se rozlišují hlavně podle toho, z jaké plantáže pocházejí. Podle plantáže a místa pak dostávají i své jméno. Například arabica Jamaica blue mountain pochází z malé plantáže na Jamajce. Každá odrůda má svoji specifickou chuť.
Odrůdy se dají potom dále míchat do směsí. Vznikne tím mnohem jemnější a komplexnější chuť.

Autorka vlastní kavárnu Zlatý korálek, vaří tam kávu Vescovi
a pořádá Školu baristy

Víte, jakou kávu doma pijete – zda je to robusta nebo arabika? Když si připravujete espresso, používáte i samotné odrůdové kávy? Jaká je vaše oblíbená? Těším se na vaše příspěvky.