1. Chladničky nepatří do tepla

Chladnička by měla být umístěna na stinném místě. Pokud ji máte v kuchyni vedle sporáku, myčky, pračky či topení a ještě na ni svítí sluníčko, spotřebuje mnohem více elektřiny než je nutné. Každý stupeň tepla navíc znamená o 3 až 4 % vyšší spotřebu energie. Pro chladničku není vhodné ani příliš vlhké místo – vysokou vlhkostí vzroste spotřeba energie až o 4 %. Prostor chladničky by měl být využit alespoň ze 70 %, přičemž se počítá s prostorem 50 až 70 litrů na osobu. Pro normální provoz stačí, aby v chladničce byla průměrná teplota +5 °C a v mrazničce –18 °C. Při snížení teploty o dva stupně stoupne její spotřeba o 15 %! Neukládejte do mrazáku nezakryté tekuté potraviny, neboť i zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu. To platí samozřejmě i pro chladničky. Pokud nemáte lednici s automatickým odmrazováním, nezapomeňte ji pravidelně odmrazovat. Námraza silnější než 3 mm zvyšuje spotřebu energie až o 75 %!

2. Pračky a sušičky mají úsporné programy

Nové typy praček jsou úspornější z hlediska spotřeby elektrické energie i vody. Nižší teplota vody pro praní ušetří energii. Díky kvalitním pracím práškům stačí na běžné prádlo teplota 40 °C, příp. 30 °C. Většina bakterií nepřežije teplotu 60 °C, není tedy nutné prádlo předpírat či vyvařovat. Tím ušetříte nejenom vodu, ale i energii. Nezapomínejte pravidelně (cca 2x ročně) čistit filtr odtokové vody ve spodní části pračky, a také dávkovač na prášek a aviváž. Velmi náročné na spotřebu elektřiny jsou jednoznačně sušičky prádla. Řešením pro malé domácnosti jsou pračky se sušičkou v jednom. Před nákupem se rozhodněte, chcete-li sušičku kondenzační či odvětrávanou.

3. Myčky nádobí – myjte na nižší teplotu

Myčka v porovnání s ručním mytím nádobí ušetří téměř 60 % vody. Není nutné omývat nádobí před jeho uložením do myčky, zbytky jídla lze odstranit rukou. V případě přilnutých zbytků je potřeba nádobí uložit do myčky co nejrychleji a její dveře uzavřít dřív, než zbytky zaschnou. Důležité je také zvolit správný mycí program – standardní pro normálně zašpiněné nádobí, úsporný pro to lehce zašpiněné. Málo špinavé nádobí vyzkoušejte v myčce umýt při teplotě vody místo standardních 65ºC na 50ºC. Pokud se tato taktika osvědčí, budete tím šetřit energii, čas a samozřejmě i peníze. Nezapomínejte, že nejúspornější je, když myčku před spuštěním zcela naplníte.

4. Sporáky a trouby – pokličky šetří za tři

Nejvýhodnější pro vaření jsou sklokeramické desky – zajišťují rychlý a ekonomický ohřev. Velmi efektivní při úspoře jsou indukční sklokeramické desky. Současně je nutné používat nádobí z feromagnetického materiálu (ocel, smaltovaná ocel, slitina) nebo z nerezového materiálu se zesíleným ocelovým dnem. Při vaření nezapomínejte na pokličky, výrazně zkracují dobu varu a spotřebu energie, a to až na jednu čtvrtinu. Pokud můžete, využívejte co nejvíce tlakového hrnce. Ty dokáží snížit spotřebu energie až o 50 %. Při pečení unikne z otevřené trouby asi 20 % tepla, proto je dobré sledovat fázi přípravy pokrmu přes sklo.