Přitom stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel, která vycházejí z reálného života. Člověku, kterého náhodně potkáte na ulici, také hned neposkytnete osobní údaje a podobně by to mělo fungovat i v online prostředí.

1. Nesdílejte informace o vašich financích s neznámými uživateli

Nikdo by po vás neměl vyžadovat bankovní data prostřednictvím e-mailů, SMS nebo zpráv na sociálních sítích. Podvodníci jsou stále rafinovanější a používají různé přesvědčovací techniky. Jedno ale mají společné, budou se snažit z vás vylákat peníze nebo vaše osobní údaje.

Někteří vám slíbí vysoké zisky za uhrazení počátečního poplatku, jiní ukradnou facebookový účet vašim přátelům a budou vás jejich jménem žádat o finanční výpomoc. Pokud tedy zaznamenáte podobně podezřelé zprávy, nereagujte na ně a co nejdříve nahlaste problém bance.

Samostatnou kapitolou mezi finančními podvody je takzvaný phishing, který nejčastěji probíhá prostřednictvím e-mailu. Má dvě nejběžnější podoby, v prvním případě se vám zločinci snaží ukrást přístup k bankovnímu účtu, informace z platební karty, nebo jiné údaje. Druhý způsob je ještě propracovanější, funguje na principu šíření škodlivého softwaru, který vám může ukrást peníze či celou bankovní identitu.

2. Pozor na podezřele výhodné půjčky přes internet

Nebankovní půjčky mohou od roku 2017 poskytovat pouze subjekty s licencí, vyloženě lichvářské praktiky tedy už naštěstí vymizely. Stále byste ale měli dávat pozor na příliš vysoké úroky nebo sankce z prodlení.

Online půjčka za pět minut bez úroků zní sice výborně, ale jen do té doby, než se třeba jen o den zpozdíte se splátkou a budete muset uhradit tučné penále. Proto určitě nespěchejte a vyhraďte si dostatek času na srovnání jednotlivých možností. Nic samozřejmě nemusíte počítat z hlavy, stačí vyplnit základní údaje a spolehlivé srovnávače vyberou nejvýhodnější půjčku za vás.

3. Vyvarujte se nákupů na podvodných e-shopech

Obzvlášť velkou pozornost je nutné věnovat nákupům na neznámých e-shopech. V první řadě doporučujeme zkontrolovat jejich zabezpečené připojení. Poznáte ho tak, že webová adresa začíná protokolem "https".

Pokud nemá internetový obchod srozumitelné obchodní podmínky ani důvěryhodné reference, raději se po daném zboží poohlédněte jinde, případně alespoň zvolte platbu na dobírku. Nejspíš vás to bude stát o pár korun víc, ale určitě je to lepší než riskovat, že předem zaplacené zboží nikdy neuvidíte. Podvodné e-shopy mnohdy poznáte podle detailů, jako jsou chybějící údaje o sídle společnosti nebo velké množství pravopisných chyb.

4. Mějte bezpečná a chráněná hesla

Dvoufázové ověření při přihlašování do internetbankingu je dnes standardem. Přesto byste měli pečlivě zabezpečit všechna zařízení, ze kterých svoje finance spravujete, tedy počítač, telefon a případně i tablet.

Vyplatí se nejen pravidelná obměna hesel, ale i aktualizace softwaru a využívání co nejnovějších bezpečnostních technologií. Ze zapůjčeného PC nebo veřejné Wi-fi sítě se pro jistotu do internetového bankovnictví nikdy nepřihlašujte.

5. Pravidelně sledujte pohyb na účtu

Důsledná kontrola transakcí na účtu je prvním krokem k úspěchu. Pomohou vám k tomu zapnutá upozornění v mobilní aplikaci nebo informativní SMS zprávy. Pokud se vám něco nezdá, měli byste si změnit heslo do internetového bankovnictví, veškeré limity snížit na nulu a neprodleně informovat svoji banku. V krajním případě je možné platební kartu i zablokovat.