Vybíráme z ostrovů

Turisté z našich zeměpisných šířek nedají na Chorvatsko dopustit. Příjemné pláže, teplé moře (byť plné ostrých ježků), výtečná kuchyně – to všechno jsou důvody toho, proč tato balkánská země vede v návštěvnosti před ostatními zahraničními destinacemi o více než o prsa.
Je velmi těžké rozhodnout, který z chorvatských ostrovů je nejkrásnější. Vždyť podél pobřeží se táhne pás dvanácti set ostrovů a každý je něčím jiný. Na ostrově Zlarin existuje jediná dílna na zpracování korálů na Jadranu. Krapanj je pak proslulý výlovem mořských hub. Přezdívkou Nejkrásnější ostrov Jadranu, nebo také Perla Jadranu, se však pyšní úplně jiný ostrov – Hvar.

Vůně levandulí

Hvar je bezkonkurenčně nejdelším ostrovem v Jaderském moři, měří bezmála 70 kilometrů. Lidé ho objevili už velmi dávno. Archeologické nálezy hovoří o tom, že první obyvatelé na Hvaru žili už kolem roku 2500 před naším letopočtem. Opravdový rozvoj turistiky však začal až ve dvacátých letech 20. století a pomohla mu nejen výhodná poloha Hvaru, ale také fakt, že ostrov má nejvíce hodin slunečního svitu z celého Chorvatska.

Městečko Hvar

Srdcem Hvaru je stejnojmenné městečko, které je roztroušené podél půvabné chráněné zátoky na jihozápadě ostrova. Odjakživa bývalo kosmopolitní. Původně tu stála řecká osada, později se sem nastěhovali Ilyrové, Římané, Slované a Italové. Ve druhé polovině 16. století se však do Hvaru přiřítili Turci, kteří většinu obyvatel pobili a stavby vypálili. Teprve v následujících letech se do města vrátila jeho původní krása.
Dnes je městečko Hvar plné krásných domů a kostelů. Nachází se tu i stará španělská pevnost, největší náměstí Dalmácie s katedrálou sv. Štěpána a nejhezčí stavba ve městě – renesančně barokní palác významné hvarské rodiny Vukašinovićů. Zapomenout nesmíme ani na desítky restaurací. Většina z nich má i krásnou venkovní zahrádku, ve které můžete posedět například nad vychlazeným pivem či sklenkou výtečného červeného vína. Mimochodem, na zdraví se chorvatsky řekne Živjeli!

Kam se jít koupat?

Půvabné pláže jsou rozeseté po celé délce ostrova. Vyhlášeným letoviskem je městečko Jelsa nebo Stari Grad. Ať už ale zvolíte jakékoliv letovisko na Hvaru, vždy se můžete spolehnout na ideální klimatické podmínky, pohostinnost obyvatel a všudypřítomnou vůni levandule – tu začali pěstovat Benátčané, kteří tak chtěli nahradit zhroucený obchod s kořením dováženým z Orientu.

Klimatické podmínky ve střední Dalmácii

Měsíce IV. V. VI. VII. VIII. IX. X.
Teplota vzduchu v (°C) 18 24 26 30 30 26 20
Teplota vody v (°C) 14 18 22 24 25 23 19
Počet slunečních hodin za den 7 9 10 12 12 9 7

Chorvatsko – ceny služeb a zboží v kunách

Chléb 5 až 8 kun
Jogurt 2,50 až 4 kuny
Máslo 10 kun
Mléko (1 litr) 6 kun
Sýr 50 až 65 kun
Salám 40 až 60 kun
Minerálka (1,5 litru) 5 až 6 kun
CocaCola (2 litry) 12 kun
Pivo (0,5 litru) 5 až 8 kun
Zmrzlina 3 kuny
Pizza v restauraci 25 až 40 kun
Špagety v restauraci 15 až 35 kun
Pivo v restauraci 7 až 12 kun
Specialita v běžné restauraci 30 až 50 kun
Kafe 7 až 10 kun

Zdroj: chorvatske.cz

Panoramatický pohled na část ostrova Hvar se stejnojmenným hlavním městečkem.

Už chápete, proč Češi chorvatské pobřeží a pláže tolik milují?.

Z Hvaru je to coby kamenem dohodil do jednoho z nejznámějších měst Chorvatska, do Splitu. Město je zapsané do seznamu UNESCO, a to kvůli fantastickému Diokleciánovu paláci.