Barvy ovlivňují atmosféru

Jako nejvhodnější barvy se do pracovního prostředí jeví kombinace základní barvy s jedním ze živých tónů, který pomůže zvýšit výkonnost a působí optimisticky. Samotné výrazné a křiklavé barvy nejsou příliš vhodné, rozptylují, někdy působí agresivně nebo vzbuzují neklid jako například červená. Jako základní barvu zvolte neutrální jako je například bílá, šedá, hnědá nebo modrá, kterou doplníte v menší míře jedním ze živých tónů.

Optimistickou zelenou, žlutou či oranžovou na oživení

Některé doplňky, nádobí, police či sedačku můžete zvolit v pozitivní oranžové či žluté, které působí dynamicky a zvyšují výkonnost. Podobné účinky mají i jasně modrá či zelená, v pastelových tónech zase uklidňují a pomáhají přemýšlet. Červené se raději vyvarujte ve všech podobách, máte-li ji skutečně ráda, jen opatrně. Říká se o ní, že má sexuální podtext, v některých lidech vzbuzuje pocity hladu či agresivity.

Trochu relaxu i v práci

Pracovní prostředí ale zdaleka nesouvisí jen s prací. Myslete i na místo na odpočinek. Může se jednat o sedací soupravu a konferenční stolek, nebo jen o jediné křeslo. Pokud máte takovou možnost díky větší kanceláři, vytvořte si i možnost přesunout se s prací na jiné místo kanceláře. Někdy totiž pracujeme na něčem obzvlášť obtížném a jen obyčejný přesun na židli na druhé straně stolu nám pomůže lépe se soustředit.

Praktické vybavení

Pečlivě bychom měli volit i pracovní nábytek a jeho umístění. Nejen ti, kteří mají potíže s páteří či bolestmi hlavy, ocení kvalitní, anatomicky tvarované židle či polohovatelné stoly. Dbáme i na správné umístění počítače a osvětlení, abychom si šetřili při celodenním namáhání očí zrak. I proto by mělo být pracovní místo na světlém místě u okna, volíme také kvalitní umělé osvětlení přímo nad pracovní plochou. Věci, které potřebujeme, bychom měli mít stále po ruce, abychom nemuset kvůli každé maličkosti vstávat. Ideální je velké množství polic a zásuvek - usnadní vám udržování pořádku a vytvoření systému ukládání věcí.

A co na to čínské Feng-Shui?

Kafe.cz přináší názor odborníka

Feng-Shui je starobylé čínské učení, podle kterého lze snáze harmonicky uspořádat prostor domu, bytu, zahrady i pracoviště. Bere v úvahu světové strany, vlastnosti prvků a pracuje s množstvím předmětů (zrcadla, květiny, osvětlení, nábytek). Opírá se o tok energie, která místnostmi prochází. Tato energie má vliv na naše zdraví a vitalitu. U kanceláří je mnoho pravidel a k nejdůležitějším z nich patří:

1.- Umístění, vchod, okna a velikost kanceláře vybíráme podle počtu lidí, účelu a práce, která se v ní bude vykonávat. Zejména výběru místa věnujeme patřičnou pozornost, neboť může ovlivnit naši vnitřní pohodu i budoucí prosperitu.
2.- Vcházíte-li do místnosti, první pohled má padnout na něco univerzálně hezkého, co vás příjemně naladí a bude i něco napovídat o vaší práci a společném zaměření – vyšším cíli.
3.- Nesedáme si zády ke vstupním dveřím, do linie dveře-okno, také střed místnosti necháváme volný. Dbáme na celkové dostatečné osvětlení a pocit vlastního prostoru pro jednotlivá pracoviště.
4.- Na pracovním stole stále udržujeme pořádek, uspořádán je nejlépe přehledně podle pravidla pa-kuy.
5.- Konkrétní tvar stolu a židle (důležité, když za sebou nemáte pevnou stěnu), barevné, dispoziční a materiálové řešení je rozdílné podle zaměření kanceláře. Jiné je u bank, v advokacii, ordinacích, architektonické a projekční kanceláři atd. Vychází z rozdílné energie pěti prvků - dřeva, ohně, kovu, země a vody a jejich spolupůsobení. Rozměrově se držíme tzv. šťastných čísel a zlatého řezu.
6.- Vždy dbáme na energetické odstínění i moderního počítače, např. pomocí nehlazeného růženínu. Vhodně rozmístěné rostliny prostředí zútulní, ale i zde je nutný správný výběr a přiměřenost. Zcela individuální přístup v kanceláři vyžadují umělecká díla.

Vážené čtenářky KAFE.cz, v případě zájmu o odbornou konzultaci vám rád odpovím přes e-mail shui.feng@seznam.cz a váš prostor vyladíme.
Ing. Julius Jančáry