Zatímco v některých částech Afriky je infikován virem HIV již každý druhý člověk, u nás je situace mnohem lepší. I tak se předpokládá, že nositelů viru HIV je u nás více jak deset tisíc, přestože registrovaných nakažených a nemocných je zatím asi tisícovka.

Co je to AIDS

AIDS (acguired immune deficiency syndrom), neboli získaný syndrom selhání imunity. Původcem je virus HIV (human immunodeficiency virus). Virus se v lidském organismu množí a postupně způsobuje nevratné poškození imunitního systému. Ten je nakonec tak zasažen, že nemůže bojovat ani s banálními infekcemi. Od počáteční infekce virem HIV, nastává relativně dlouhé, často bezpříznakové období (i několik let). Nakonec ale virus HIV v naprosté většině případů vyhrává a nemocný umírá na nemoci, se kterými by zdravý imunitní systém zatočil hned v počátku, jako je zápal plic nebo různá plísňová onemocnění.

Jak se virus HIV přenáší?

Naštěstí je cesta přenosu poměrně komplikovaná. Virus přežívá pouze v krvi, tělních tekutinách a sekretech. Na vzduchu pak rychle hyne, proto nákaza nehrozí při běžném společenském styku. Nenakazíme se při podání ruky, ani při použití ručníku nebo nádobí. Malá je i pravděpodobnost nákazy při líbání. K nákaze tudíž dochází nejčastěji při nechráněném sexuálním styku a při nitrožilní aplikaci drog.

Ohrožené skupiny

Ohroženými skupinami jsou prostitutky, narkomani a homosexuálové, ale i lidé žijící rizikovým způsobem života. Infekci virem HIV v západní Evropě také nahrává sexuální turistika, zejména do Thajských zemí. Thajsko v počtu nakažených drží prim hned za subsaharskou Afrikou. Pochopitelně lze přenést virus HIV i z matky na dítě. Pokud se o positivitě matky ví, dá se riziko přenosu až o dvě třetiny snížit.

Příznaky onemocnění

Mnoho nakažených nemá dlouhou dobu žádné příznaky!
Nemoc se obvykle v počátcích projevuje vysokou únavou, bolestí kloubů, svalů, hlavy.
Následují horečky, spojené se zimnicí a třesavkou, typická je noční nespavost s nadměrným pocením.
Postižený hubne, trpí nechutenstvím a průjmy.
Často se objevují bolesti v krku, uzliny na krku jsou zvětšené. Rovněž je zvýšený výskyt oparů, aftů a kvasinkových infekcí.
Na kůži se objevují různé vyrážky.
Kaposiho sarkom (typický pro AIDS) červenofialové nádory na kůži

Léčba AIDS

Lék který by dokázal člověka viru HIV zbavit, stále ještě nebyl vynalezen. Přesto je tu řada antivirových a jiných podpůrných preparátů, které dokáží infekci výrazně zpomalit, a život nemocného tak zkvalitnit.

Azidothymidin (AZT) – Působí tak, že virus zanikne po vstupu do buňky, protože AZT nedovolí jeho včlenění do jádra. Hladina viru v těle je tudíž po dlouhou dobu mnohem nižší.
Dále se používají další antivirové preparáty (Zovirax) a léky systémové enzymoterapie.

Léčba je účinná zejména tehdy, podá li se včas, nejlépe ještě v bezpříznakovém období.
Nemocnému také výrazně pomáhá zdravý životní styl, strava bohatá na vitaminy, méně masa. Zříci by se měl kávy, alkoholu a cigaret. Na trhu je řada potravinových doplňků, vhodných pro nemocné AIDS.

Kdy jít na odběr krve?

Odběry krve na HIV se provádí i anonymně a bez doporučení lékaře, v poradnách pro AIDS. Krev vám nabere a odešle do laboratoře i praktický lékař, ale pod vaším jménem. Na odběr krve si zajděte:

Měla li jste rizikový sexuální styk vy nebo váš partner.
Užíváte li nitrožilně drogy a aplikovala jste je cizí použitou stříkačkou.
Po znásilnění.
Pokud jste HIV pozitivní, při zhoršení příznaků.

Náběrům krve na přítomnost HIV viru se nevyhnete ani tehdy, chcete li darovat krev, oocyty (buňky vznikající během zrání vajíčka), sperma či tkáně k transplantaci.

Informace na internetu