Když jsem před časem dělala rozhovor s profesorem Ročkem, přednostou Kliniky zobrazovacích metod v Praze-Motole, přišla řeč na intervenční radiologii. Způsob, jímž se mj. léčí lidé se závažnými cévními problémy. Pan profesor si posteskl, že mezi pacienty s hlubokými žilními trombózami je dnes i mnoho mladých dívek. Hormonální antikoncepce představuje v tomto případě výrazný rizikový faktor.

ŘETĚZEC SE UZAVÍRÁ

Známý internista a rehabilitační lékař MUDr. Jan Hnízdil na svém blogu před časem napsal: „Hormonální antikoncepce je úžasným vědeckým objevem. Umožňuje nám snadný, bezstarostný a bezpečný sex. Iluzi bezpečnosti a bezstarostnosti si u nás díky ní, se svými partnery, užívá skoro 50 % žen. Daň, kterou za ni platíme, je a bude hodně vysoká. Hormonální antikoncepce je vážným zásahem do ženina organismu. Mezi nežádoucí účinky patří změny nálad, přibývání na váze, poruchy krevní srážlivosti se zvýšeným rizikem trombóz, zhoršení jaterních funkcí, větší riziko rakoviny prsu. To není zdaleka všechno. Tuny antikoncepčních tablet, které denně polykají miliony žen na celém světě, opouštějí močí organismus a jsou stále biologicky aktivní. Ženský hormon estrogen, umělý i přírodní, případně syntetický ethinylestradiol, dramaticky mění hormonální nastavení mnoha živočišných druhů. Rybí samci se mění na hermafrodity a sami už nedokážou produkovat spermie nutné k oplodnění. U aligátorů na Floridě byl zjištěný zvýšený výskyt nádorů penisu. S neplodností se dokonce začínají potýkat i mořští ptáci. Od hormonálně zmutovaných a kontaminovaných zvířat je jen krůček zpátky k lidem. Přírodní řetězec se uzavírá.“

Zdá se, že hormonální antikoncepce, o jejíž bezpečnosti jsme většinou bezmezně přesvědčeni, má svá faktická rizika. O to větší, že ji užívají dívky stále mladší a mladší. Gynekoložka Helena Máslová v této souvislosti například pro iDnes prohlásila: „Největším zločinem je podávání hormonální antikoncepce mladistvým. Slečna měla párkrát nepravidelnou menstruaci, má akné, tak jí předepíšeme pilulky. Podávané hormony vyřadí z činnosti její vlastní systém a nahradí ho umělým cyklem s pseudokrvácením. Přesně tyhle dívky jsou později typickými kandidátkami na neplodnost, setkávám se s nimi ve své ordinaci. V 15 letech dostaly antikoncepci, vysadily ji v osmadvaceti, ve třiceti se léčí na neplodnost a o dva roky později jdou na umělé oplodnění. Aby totiž menstruační cyklus dozrál, potřebuje čas. Reprodukční soustava zraje u každé ženy různě dlouho.“

NEPODCEŇOVAT KREVNÍ TESTY

K nejzávažnějším rizikům užívání antikoncepce mladými dívkami však patří především vznik trombóz, které, nejsou-li včas rozpoznány, mohou přinášet i smrtelné komplikace.

PhDr. Lenka Rosková ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích například říká: „Existují případy, kdy zdánlivě zdravá dívka ve věku 20 let přestane chodit, mluvit a ochrne na polovinu těla, důvodem může být mozková mrtvice s následným ochrnutím…“

LÉKAŘ MÁ LÉČIT, NE POŠKOZOVAT

I v České republice narazíte na gynekologické ambulance, kde vám hormonální antikoncepci nepředepíšou. Proti početí nabízejí třeba symptotermální metodu. „Pokud se jedná o jiné diagnózy, pro které je hormonální antikoncepce předepisovaná, vše můžeme řešit jinak, s využitím úpravy životosprávy, potravinových doplňků nebo léků, které léčí skutečnou příčinu potíží. V naší gynekologické ambulanci se řídíme zásadou, že lékař má léčit, ne poškozovat zdraví svých pacientek. Proto u nás se ani hormonální antikoncepce, ani léky na stimulaci ovulace zásadně nepředepisují,“ říká gynekoložka MUDr. Ludmila Lázničková. Mimo jiné poukazuje na to, že umělé hormony naruší cévní výstelku, dochází k poškození mnoha cílových orgánů.

„I když poškozování bývá pomalé, příznaky u mnohých nastupují jen pozvolně, jsou ženy, které je vnímají velice brzy – pocit těžkých nohou, migrenózní stavy, zhoršení jaterních funkcí, problémy s aplikací očních čoček. Mnoho žen užívajících hormonální antikoncepci má větší sklon k zánětům, a to nejen pohlavních či močových cest. Ale co vidím jako nejzávažnější, i když ne tak časté, jsou potenciálně smrtelná rizika. Obecně je známý fakt, že užívání hormonální antikoncepce zvyšuje riziko rozvoje rakoviny prsu a čípku děložního, zvyšuje riziko embolie. Každá žena, která užívá hormonální antikoncepci, je vystavena zvýšenému riziku mimoděložního těhotenství.“