Reálný příběh na úvod

Paní Jarmilu (27) potrápily hemoroidy v období těhotenství. „Bylo to hodně nepříjemné. Zpočátku jsem nevěděla, o co jde a proč mám bolesti při sezení a vyprazdňování. Vysvětlil mi to můj gynekolog a uklidnil mě, že po porodu se situace určitě zklidní. Abych byla zase fit, sedávala jsem v lavoru ve speciálních koupelích z odvaru z dubové kůry. Pomohly také čípky a lokální masti. Měla jsem štěstí, potíže vymizely.“ Doc. MUDr. Čestmír Neoral dodává: „Onemocnění začíná jako u většiny chorob prvním stadiem. Ani bezpříznakové stadium však bez terapie nikdy samo nezmizí. To neznamená, že by se postižený měl ihned podrobit operačnímu řešení. Léčba většiny, zejména nezhoubných chorob, začíná vždy od méně agresivních k těm agresivnějším, nebo chcete-li invazivnějším formám.“

Diskrétnost je zaručena

Jedná se o velmi delikátní onemocnění, s nímž se řada lidí ostýchá jít k lékaři. Mezi nimi je i poměrně velká skupina, která dá raději přednost intimnějšímu prostředí v soukromém zdravotnickém zařízení, kde je zaručena diskrétnost, i když se za zákrok často platí. Co může pacient očekávat třeba ve Fakultní nemocnici Olomouc, kde Čestmír Neoral působí a v níž se pohybuje množství mediků? „Na I. chirurgické klinice se léčby ujme tým pracovníků, který se specializuje na toto onemocnění, respektive onemocnění střev a konečníku. Jde o velmi zkušený tým minimálně pěti lékařů, který může nabídnout celou škálu léčebných postupů. Vnímáme delikátnost onemocnění a jsme schopni pacientům poskytnout diskrétní prostředí. S přítomností mediků u tak choulostivých vyšetření musí pacient předem vyslovit souhlas. Pokud si jejich přítomnost nepřeje, musíme to respektovat,“ potvrzuje přednosta Neoral.

Kafe.cz přináší: Nejčastější otázky na téma hemeroidy

Odpovídá doc. MUDr. Čestmír Neoral, přednosta I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc

Objevila jsem krev ve stolici, co mám dělat?

„Při zjištění krve ve stolici je vždy třeba navštívit lékaře. Přestože nejčastější příčinou tohoto příznaku jsou drobné slizniční trhlinky nebo hemoroidy, nelze tento nález bagatelizovat, protože může být také způsoben krvácením z nádoru! Každý pacient by měl podstoupit palpační vyšetření přes anální otvor, vyšetření rekta pohledem pomocí rektoskopu a v případě potřeby i kolonoskopické vyšetření celého tlustého střeva.“

Jak mám bojovat proti bolestivým hemoroidům?

„Každý pacient si přeje, aby to nebolelo, aby se vše rychle zhojilo a aby se hemoroidy už více nevytvořily. Jde o trojici přání, která jdou mnohdy proti sobě. Nicméně se snažíme navrhnout metodu vždy pro něj snesitelnou, s únosnou dobou léčby a co nejmenším procentem recidivy. Obecná rada zní: Zapomeňte na ostych a přijďte včas, kdy ještě není nutné »řezat«. U nevelkých hemoroidů doporučujeme jako první na žebříčku speciální cvičení na posílení pánevního dna a odtoku krve z této oblasti. Následuje léčba pomocí čípků s různým typem účinné látky, a pak už přichází na řadu celá řada operačních zákroků.“

Existuje nějaká méně náročná operace hemoroidů?

„Za vrcholnou metodu považujeme Longovu metodu. K odstranění přebytečné tkáně nedochází na kraji konečníku, ale o několik centimetrů výše, kde není sliznice tak citlivá. Pomocí PPH stapleru se přeruší drobné cévy, které přivádějí do hemoroidů krev. Nehrozí tak poškození svěračů konečníku. Jde o poměrně velký a finančně náročný zákrok prováděný na sliznici celého obvodu rekta. Tato metoda je pro pacienta méně náročná než klasická operace. Po některém zákroku můžete jít do práce, jindy zůstanete jeden až čtyři dny v nemocnici.“