Krevní plazmu tvoří z 90% voda

Krevní plazma tvoří přibližně 55 % krve. Sama o sobě se skládá z 90 % vody, 6-8 % bílkovin a cca 2% ostatních látek (hormony, cukry, minerály..). Díky tomu je umožněn rychlý přesun živin, bílkovin a dalších látek po těle. Plazma má obvykle světle žlutou barvu, jejíž sytost závisí na přítomnosti barviv, která vznikají při rozpadu erytrocytů čili červených krvinek.

Krevní plazma urychluje hojení

V krevní plazmě můžete najít 4 hlavní typy proteinů, díky nimž je tato tekutina tak cenná. Kromě imunoglobulinů (podílí se na obranyschopnosti organismu) a antitrypsinu (jeho nedostatek způsobuje onemocnění plic nebo jater) jsou to bílkovina albumin a koagulační faktory. Ty plní zásadní roli při léčbě nejrůznějších poranění. Albumin se využívá například při péči o rozsáhlé popáleniny a koagulační faktory pozitivně srážlivost krve, tudíž mají schopnost zastavit krvácení.

Krevní plazma se využívá k léčbě pohybového aparátu

Kromě již řečených situací, kdy medicína využívá schopností krevní plazmy, nachází tato tekutina své využití také při léčbě artrózy a úrazů pohybového aparátu. Ukázalo se, že po aplikaci krevní plazmy se proces hojení urychluje až o 50 %, protože obsahuje krevní destičky s růstovými faktory a cytokiny (bílkoviny ovlivňující imunitu organismu). Pro tyto účely však lékaři obvykle využívají plazmu samotných pacientů nikoliv dobrovolných dárců.

Krevní plazmy je průběžně nedostatek

Krevní plazma je velice důležitá komodita. A každé dárcovské centrum, stejně jako celá společnost, si dárců krevní plazmy váží. Bílkoviny krevní plazmy totiž nelze synteticky vyrobit. Krevní plazma pomáhá zachraňovat životy a léky z ní zlepšují stav lidem s onemocněním krve nebo s oslabenou imunitou.

Díky dárcům plazmy mohou lékaři zároveň nasazovat léčiva vyrobené z krevní plazmy nejen při rozsáhlých popáleninách, velkých krváceních nebo během vážných operacích. Skvěle funguje i jako tkáňové lepidlo při chirurgických zákrocích. Právě díky jejímu širokému využití je jí v Evropě nedostatek.

Kdo se může stát dárcem krevní plazmy

Dárcem krevní plazmy se může stát každá zdravá osoba ve věku 18 – 60 let, s váhou nad 50 kg. Nejmenší možný interval mezi dvěma odběry krevní plazmy je 14 dní. Zkušení dárci mohou plazmu darovat do 65. let. Stačí, když dárce má od 50 do 150 kilogramů a těší se dobrému zdravotnímu stavu.

V ČR je v současné době široká síť dárcovských center, mezi kterými si dárci rozhodují na základě výhodnosti umístění konkrétního centra a především na jeho reputaci.

Výhody pro dárce krevní plazmy

Díky pravidelným prohlídkám před každým odběrem budete mít vždy dokonalý přehled o svém zdravotním stavu, a pokud by se nějak zhoršil, odhalíte problém dřív, než se začnou projevovat první příznaky nemoci.

Každý dárce krevní plazmy získává finanční úhradu nákladů spojených s darováním ve výši až 700 Kč za odběr, to znamená až 18 200 Kč ročně při pravidelném darování, a zároveň možnost využívání dalších benefitů spojených s darováním krevní plazmy v dárcovských centrech Europlasma.

Pokud zvažujete, kde darovat krevní plazmu v Praze, tak Vás kdykoliv rádi uvítáme v našich moderních dárcovských centrech na Chodově nebo Černém Mostě.