Auta nejsou nafukovací (bohužel), takže před cestou do zahraničí často musíme střechu auta vybavit dalším úložným prostorem – střešním boxem. Také kvůli tomu chodíte škemrat o pomoc souseda a pak vás štve jeho »vševědoucí« úsměv?

Než se pustíte do montáže

„Na tom nic není,“ utrousí nabubřele chlap, když ho požádáte o nasazení střešního boxu. Ač byste ho v tu chvíli za takové řeči nejraději rovnou přejela (a ještě zacouvala), má tak trochu pravdu. Než se však do samotného díla pustíte, chce to vědět pár věcí:

  • Nejdříve je nutné mít na voze nosné kluzné lyžiny (dále jen příčníky), které se snadněji nasazují na podélné lyžiny (dále jen hagusy).
  • Pokud auto nemá hagusy, lze instalovat příčníky, které je nevyžadují a instalují se na horní okraj vnitřního rámu oken. Ale teď už pojďme na to

Úprava příčníků

Optimální vzdálenost dvou příčníků se obvykle pohybuje mezi 575 až 975 mm. Pro stabilitu boxu je dobré zvolit vzdálenost co největší. Většina boxů umožňuje přizpůsobení vzdálenosti příčníků, takže se není čeho bát. K samotnému vyzdvižení boxu na příčníky si možná budete muset opravdu někoho povolat, protože boxy váží 15 až 25 kg (podle typu).

Správné umístění boxu

Střešní box má aerodynamický tvar, aby snižoval odpor vzduchu při jízdě. Proto je nasnadě, že zkosený čumák musí být směrem vpřed, po směru jízdy. Zároveň je nutné, aby byl box při pohledu zpředu přesně uprostřed střechy.

Pozor u kombíků!
Pokud jsou páté dveře výklopné směrem vzhůru (obvyklé u kombíků), musíte box posunout mírně vpřed, aby bylo možné kufr otevřít!

Správné nasazení na příčník

Velká část střešních boxů má upínání z profilů ve tvaru písmena »U«, které se přiloží z vnější stranu boxu (přes trubku příčníku) a uvnitř boxu se dotáhnou buď rychloupínacími gripy, či pomocí klasického utahování točením vpravo. Existují však i mechanismy (na obrázku), které z vnitřku boxu jednoduše utáhnete (je to jediný díl). Pozor na vzdálenost boxu od samotné střechy, pokud je moc malá, hrozí poškrábání laku.

Je důležité, aby příčník byl přesně uprostřed úchytu. Jakmile máte box usazený a vystředěný, utáhněte pevně všechny úchyty, zpravidla po směru hodinových ručiček.

Správné rozložení nákladu

Nyní už stačí provléct vnitřní upínací popruhy, naložte náklad a pevně popruhy přitáhněte. Nejtěžší věci patří vždycky doprostřed, lehčí na kraje. Respektujte výšku nákladu, aby box šel pohodlně zavřít a zamknout!

Další praktické rady

  • Nakládejte věci vždy z chodníku (boxy mají uzpůsobené otevírání), aby vás neohrožovala projíždějící auta.
  • Na boxu bývá uvedeno, jakou může mít náklad maximální hmotnost. Nepřekračujte ji!
  • Při každé zastávce zkontrolujte, zda je box pevně připevněný a zamčený (klíč jde obvykle vytáhnout jen tehdy, je-li box zamčený).