Není vegetarián jako vegetarián

Pokud sami vegetariánem nejste a vaše ratolest se z jakýchkoliv pohnutek pro tento způsob stravování rozhodla, zjistěte si, do které skupiny vegetariánů patří:

Lakto-ovovegetarián – sice nejí maso, ale konzumuje mléčné výrobky a vejce.
Lakto-vegetarián – nejí maso ani vejce, ale konzumuje mléčné výrobky.
Vegan – nekonzumuje maso, mléčné výrobky ani vejce, jí pouze potravu z rostlinných zdrojů.

Velké množství lidí se také považuje za vegetariány, ačkoliv jsou vegetariány zpola – sice nejedí červené maso, ale nevyškrtli ze svého jídelníčku drůbež či ryby.

Stravuje se zdravě?

Pediatričtí odborníci a dietologové se dnes většinou shodují, že dobře rozvržené a naplánované vegetariánství může být i pro děti zdravým způsobem stravování. Samozřejmě je potřeba na dětské a dospívající vegetariány dohlížet. Věnujte jim zvláštní péči zejména tehdy, nepatří-li do jejich jídelníčku kromě masa ani mléčné výrobky či vejce. Každopádně, ať už se jedná o jakoukoliv úpravu stravy, je potřeba dbát na dostatečný přísun živin, vitamínů a minerálů. Patříte-li mezi rodiče, kteří svého potomka vedou k vegetariánství odmalička, nezapomínejte na to, že jak drobek roste, mění se i jeho výživové potřeby.

Výhody

Rodiče vegetariánů by měli svým dítkům poskytovat jídla obsahující dostatek kalorií a živin, které jsou pro jejich růst a vývoj nezbytné. Pediatři se vesměs shodují, že pokud je z dětského jídelníčku vyškrtnuto pouze maso, jedná se většinou o zdravé stravování. Pokud si dítě zvyká na dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, učí se zdravým stravovacím návykům, které může praktikovat po celý život. Výhodu velkého přísunu ovoce a zeleniny představuje vysoká míra vlákniny ve stravě a naopak nízká hladina přijímaných tuků, což mimo jiné přispívá ke správné tělesné hmotnosti či vyrovnané hladině cholesterolu v krvi.

Jaké živiny si pohlídat?

U dětí a dospívajících je potřeba, aby jejich rodiče dohlíželi na přísun vitamínů a minerálů. To, jaké látky vašemu dítěti mohou chybět, záleží hlavně na typu jeho vegetariánství. Mezi ty nejzákladnější patří zejména vitamíny B12, D, železo, vápník a zinek. Jak je do dětského organismu doplnit?

Doplňky stravy nebo přírodní cesta

V lékárnách je seženete ve formě produktů určených jako doplněk stravy. Sehnat je lze ve formě tabletek, kapslí či granulí a jejich cena se pohybuje podle výrobce a velikosti balení od pár desítek korun po několik set. Dalším řešením se nabízí obohatit stravu o potraviny, které se nevylučují s vegetariánským způsobem stravování a zároveň jsou zdrojem potřebných vitaminů a minerálů. Po kterých lze třeba sáhnout?

Vitamín D – mléčné výrobky či houby, jinak jej tělo získává také ze slunečního záření Vitamín B12 – v mléce, vejcích, cereáliích, jádrech, kvasnicích, pro vegany pak např.v obohacených sojových výrobcích či rostlinném mléce
Vápník – zelená listová zelenina, brokolice, mléko, cereálie, tofu, melasa aj.
Železo – sušené ovoce, ořechy, zelená listová zelenina, luštěniny aj.
Zinek – luštěniny, ořechy, pšeničné klíčky atd.

Kde najít více informací?

Pokud si chcete vegetariánství lépe prostudovat a dozvědět se podrobnější a specifické informace z této oblasti, zkuste navštívit například následující weby: www.spolvyziva.cz, www.vegetarian.cz, www.vegspol.cz, www.csvv.cz či sáhněte po knižních titulech. Nabízí se třeba Vegetariánství a děti (Sharon K. Zntemová, Christine H.), Česká vegetariánská kuchařka (H.Procházková) nebo navštivte www.knihovna.atspace.com, kde si lze stáhnout zdarma elektronické knihy s touto tématikou.