Malé děti, asi až do věku devíti let, vnímají sexualitu jako něco zcela přirozeného. O pohlavních orgánech mluví zcela bez zábran. Proto by sexuální osvěta měla proběhnout právě v této době. Později si již dítě všímá, že narazilo na téma, o kterém se rodiče zdráhají otevřeně mluvit a kamarádi toho moc nevědí. Nedostane-li se jim odpovědí na otázky, tak se po nich pídí sami. A není nutno dodávat, že »fakta« o sexu, která si takto – například pomocí internetu – opatří, jsou poněkud zkreslená.

Děti mají brzy jasno

Co se týče mateřství, těhotenství a rození dětí, mají děti jasno poměrně brzy. Často již v batolecím věku. Velké bříško maminky, nebo její kamarádky, jim nejde do hlavy, a tak se ptají. Je na místě odpovědět jim na otázky a nic si nevymýšlet. Samozřejmě přiměřeně věku. Dítě by u rodičů nemělo narazit na žádné tabu, na oblast, o které se nemluví. Nemělo by se bát přijít znovu a ptát se na cokoli, co ho ze sexuální oblasti zajímá. Dnešní děti navíc vyspívají mnohem dříve a díky internetu mají už v deseti letech znalosti, jimiž neoplývaly naše babičky ani na sklonku třicítky. I to je třeba mít na paměti a s dítětem začít mluvit včas.

Sexuální výchova nestačí

Bylo prokázáno, že děti, jimž se dostalo kvalitní osvěty, mají mnohem zodpovědnější přístup k sexu. Začínají později, chrání se před početím a před sexuálně přenosnými chorobami. Nebývají příliš promiskuitní. Častou chybou ale je, že se sexuální výchova jak v rodinách, tak ve škole, zaměřuje především na popis reprodukčních orgánů. Mluví se hodně o způsobu, jak dojde k oplodnění. Méně už se pak hovoří o antikoncepci a o tom, jak nasadit kondom. I když na většině základních škol se děti tyto základy dozvědí, schéma výuky je bohužel stále podobné: rozpaky na straně vyučujícího, šibalské pochichtávání jeho žáků a konečný výsledek – minimální přínos. Přitom věcí a témat, o nichž je třeba mluvit, je mnohem více. Nepodceňujte je a proberte je s dětmi vy.

Nejlepší výsledky mají v Británii

A jak je tomu se sexuální výchovou svět? Například ve Velké Británii na to jdou chytře. Pod heslem »nejlepší pokrm je ten, co si uvaříš sám«, nechávají tento předmět vyučovat samotné žáky. Starší studenti chodí radit mladším a školy si výsledný účinek nemohou vynachválit. Celkový objem vstřebaných informací je totiž až překvapivě velký. I silně katolické Polsko zařazuje sexuální výchovu do svých osnov. Většinou ovšem v rámci jiných předmětů a častěji až na středních školách. Studenti se dozvědí nejen o svazku manželském či o roli rodiny ve společnosti, ale i o antikoncepci nebo pohlavně přenosných chorobách.

Masové kampaně v USA

Svými masovými kampaněmi jsou vyhlášené Spojené státy. O tom, s jakou vervou jsou teenageři informováni o sexu, se dozvíte v každém filmu z americké střední školy. V USA funguje tzv. Rada pro sexuální informování a výchovu, a tak vedlejší kampaně, letáčky a přednášky jsou na denním pořádku. Počet mladistvých nakažených pohlavní chorobou nebo počet nezletilých matek se ale nedaří snižovat.

Nevyhýbejte se odpovědi

Dítě by se mělo podrobněji dozvědět o sexuálně přenosných chorobách, o rizikových způsobech antikoncepce, o pověrách, které o sexu kolují, jako je například ta, že při prvním styku dívka nemůže otěhotnět. Děti by měly být informovány o tom, jak se chránit před znásilněním, nebo před zneužíváním. Rovněž sexuální deviace nesmí zůstat tabu, při probírání tohoto tématu je na místě věnovat zvláštní pozornost pedofilii. Když dítěti něco vrtá hlavou a obrátí se na vás s otázkou, nevyhýbejte se odpovědi. Nebavíte se o ničem nenormálním, ale o tom, co většina lidí běžně dělá a dělá to ráda.

Kafe.cz přináší:

Názor dětské psycholožky PhDr. Tamary Cenkové