Spalničky i plané neštovice jsou nepříjemným virovým onemocněním. Chytit je není vůbec těžké, protože se přenášejí kapénkami a vzduchem. Obě se považují za choroby, které je lépe prodělat v dětství, neboť v dospělosti mohou způsobit výraznější komplikace. Jak je máte jednou za sebou, nemusíte se více obávat, protože v těle vzniká přirozená imunita, která ho ochrání po zbytek života.

Neštovice: Pozor na jizvy!

Jsou horší spalničky, nebo neštovice? V tomto souboji by zvítězily plané neštovice. Mezi jejich příznaky patří vysoké horečky spojené s bolestmi hlavy. Na kůži se objeví vyrážka, která záhy přejde v charakteristické pupeny a puchýřky o průměru 3 až 6 mm, které navíc svědí. A to je problém. Pokud si je totiž dítě rozškrábne, mohou mu zůstat na kůži trvalé jizvy. Inkubační doba neštovic je kolem deseti dnů a doba trvání se pohybuje mezi čtyřmi a osmi dny.

Kafe.cz zjistilo:

  • Neštovice nejčastěji postihují děti ve věku 3 až 10 let.
  • Nakazit se může i dospělý, pokud toto onemocnění ještě neprodělal. Jeho průběh a riziko komplikací je až 7x horší než u dětí.
  • Pokud doma máte nakažené dítě, je až 90 % pravděpodobnost, že se od něj nakazí všichni, kteří toto onemocnění dosud neměli.
  • Účinnou prevencí může být očkování. Očkovat lze již děti od 1 roku. Pokud se pro něj rozhodnete, nechejte dát dítěti vakcínu před nástupem do školky. Očkovat se může nechat i dospělý, který onemocnění neprodělal.

Spalničky: Flekatá vyrážka

Také spalničky se projevují až několik dnů po nakažení (až deset dnů), a to vyššími horečkami, kašlem či zánětem spojivek. Poté přecházejí ve druhou fází, pro kterou je charakteristická flekatá kožní vyrážka, šířící se z oblasti obličeje přes trup až na končetiny. Celková doba trvání bývá okolo patnácti dnů, přičemž vysoce nakažlivým se člověk stává už pár dnů před prvními příznaky a bezpečným přibližně pět dnů od výsevu vyrážky.

Kafe.cz zjistilo:

  • Spalničky nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let.
  • Nakažlivost spalniček je ještě větší než u neštovic a dosahuje téměř 100 %.
  • Nejúčinnějším způsobem, jak se spalničkám bránit, je očkování, které je u nás celoplošné. Díky tomu se objevují jen ojedinělé případy této nemoci, a to většinou u cizinců. Očkuje se zároveň proti příušnicím a zarděnkám. První dávka většinou proběhne kolem 15. měsíce věku dítěte.

Hrozí komplikace

Nevypadá to tak zle? Největší obavy způsobují komplikace a sekundární projevy. V případě spalniček je to zápal plic, zánět středního ucha a nosních dutin a v nejhorším i encefalitida. U planých neštovic se mohou objevit sekundární infekce kůže, pro kterou oslabená imunita a pokožka poničená rozškrábanými puchýřky představuje hotový ráj…

Dbejte na izolaci

V případě nakažení je důležité dbát na určitou úroveň izolace (hlavně pohybují-li se v bytě další děti), dodržovat maximální klid na lůžku s dostatečným přísunem tekutin a v případě neštovic zabránit škrábání postižených částí těla – k dostání jsou různé masti a pudry, které zklidňují svědivou pokožku. Naštěstí proti spalničkám i neštovicím existují velmi účinná očkování.