Máslové fazole: zdroj vitaminu C

Velké bílé, nebo červené fazole mající tvar ledviny, jsou u nás asi nejznámější. Jejich domovem je Mexiko, a proto se výborně hodí právě ostrých pokrmů. Zkuste si červenými fazolemi připravenými s kousky kuřecího masa naplnit tortillu, nebo je přidejte do zeleninového, či těstovinového salátu. Navíc tím uděláte něco pro své zdraví – máslové fazole obsahují hodně bílkovin, vlákniny a vitaminu C. Můžete s nimi bojovat proti cukrovce.

Zelené lusky: plné vitaminů A a B

V případě zelených lusků se jedná o nezralé, předčasně otrhané lusky fazole obecné. Původní domovinou této rostliny je Amerika. Křehké fazolové lusky jsou výborné jako příloha, a to podušené na másle. Můžete je orestovat na pánvi s další zeleninou, nebo si na nich pochutnat v méně dietní verzi se slaninkou. Fazolové lusky koupíte jak čerstvé, tak sterilované, nebo mražené. Nezralé lusky obsahují velké množství vitaminu A, B a minerální látky – hořčík a vápník.

Mungo: zlepšují trávení

Fazolky mungo poznáme podle zelené barvy. Nejvíce se pěstují, a také konzumují v asijských zemích, zejména v Indii. Nejchutnější jsou syrové, tepelně neopracované. Hodí se k naklíčení a právě tak je můžete nejčastěji koupit (Mungo výhonky). Mungo fazolky můžeme restovat na másle, výborné jsou jako součást čínských pokrmů. Určitě si pochutnáte, když si připravíte čerstvý salát s mungo výhonky, rajčaty, paprikou a balkánským sýrem. Mungo fazolky zlepšují trávení, a kromě vitaminů obsahují i zdravé bílkoviny.

Černé fazolky: plné bílkovin

Domovem černých fazolek je Mexiko, proto se velmi uplatní v místní kuchyni. Zkuste černé fazolky dochutit chilli papričkou a zakysanou smetanou. Obsahují velké množství bílkovin a také vlákniny, která působí blahodárně na trávení.

Adzuki fazole: pro zdravé ledviny

Adzuki jsou maličké, podlouhlé, fazolky červené až hnědé barvy. Určitě na ně narazíte v japonské kuchyni. Pro Japonce jsou druhou nejdůležitější luštěninou (první je sója). Tyto fazole jsou rychle připravené, vaří se stejnou dobu jako rýže. Jejich využití v kuchyni je poměrně široké – dají se přidat do polévek a kaší, do salátů nebo nákypů. Hodí se i pro přípravu sladkých jídel. Narozdíl od jiných nezpůsobují nadýmání, jsou lehce stravitelné. Pozitivně působí na choroby ledvin.