Pakliže nemáte rádi přeplněné sjezdovky a dlouhé čekání na vleky, můžete vyzkoušet běžky. Sice si to neposvištíte úžasnou rychlostí dolů, zato si můžete užít báječnou projížďku a kochat se při tom pohledem na zasněženou krajinu.

Vyhlídková jízda, nebo klasika?

Jaký styl pohybu na běžkách zvolíte, je jen na vás. Můžete zkusit jen turistickou vyhlídkovou jízdu. I v tomto případě však volte kvalitní lyže s ostrými hranami. Klasika je klasika, a tak proč se nevydat zasněženými pláněmi tradičním střídavým krokem! Jen se tak klouzat po vyježděných stopách… Nebo si snad troufnete vyjet stopu novou? Pozor ale dejte na kvalitní mazání, abyste se nevrátila s vrstvami sněhu nalepenými na skluznicích.

Bruslení na lyžích

Kdo má rád rychlejší pohyb, jistě vyzkouší bruslení na lyžích. Tento styl jízdy však vyžaduje speciální typ lyží. Kromě toho potřebujete na to správné bruslení hladkou, udusanou a širokou trať. Pro ty, kteří by rádi jezdili klasicky i bruslili, se pak vyrábí tzv. lyže kombinované.

Jaké běžky vybrat?

I když s běžkami teprve začínáte, měla byste si pořídit kvalitní výstroj. Nejdůležitější je samozřejmě délka lyží. Pakliže dáváte přednost klasickému lyžování, měla byste si pořídit lyže zhruba o 25 cm vyšší než jste sama. Na tzv. bruslení vám pak postačí délka asi o 15 až 20 cm vyšší než vaše výška. Dávejte pozor také na tvrdost materiálu. Nechcete-li, aby vám lyže prokluzovaly, vyvarujte se příliš tvrdých klasických lyží. Při odrazu na nich nemusíte úplně došlápnout a ony pak špatně přilínají ke sněhu. Když zvolíte měkké lyže, počítejte s tím, že se tzv. okénko pod vázáním během skluzu nevytvoří. Lyží se pak budete neustále dotýkat sněhu a plynulý a rychlý pohyb vpřed bude o to těžší. Tvrdost tedy volte podle vašich lyžařských zkušeností a toho, co od běžek očekáváte.

Pozitiva »běžkování«

Výhoda běhu na lyžích je, že se mu můžete věnovat v podstatě v každém věku. Patří mezi aerobní sporty a dokáže skvěle zlepšit vaši kondici. Při běhu zatěžujete hlavní svalové skupiny i kardiovaskulární systém. Běh na lyžích pak také funguje jako výborný spalovač tuků. A navíc vybavení na běžky vás vyjde o něco levněji než na sjezdové lyžování. Opravdu kvalitní výbavu (lyže, hole, vázání, boty) můžete pořídit už okolo šesti tisíc korun.

Dáváte přednost sjezdovému lyžování nebo běžkám?