Volné radikály se považují za jednu z hlavních příčin předčasného stárnutí pleti. Vznikají v našem těle negativním působením faktorů vnějšího prostředí, jako je teplo, světlo, UV záření, kouření, smog a podobně. Jsou tedy produktem přirozených metabolických procesů v našem organismu. Kyslíkové radikály plní v našem těle řadu funkcí. Nebezpečné jsou až tehdy, vytvoří-li se jich více.

Dodejte pleti antioxidanty

Právě kvůli působení volných radikálů se objevují vrásky, nepravidelná pigmentace, pokožka ztrácí pružnost a lesk. Tělo je samo schopno se v určité míře bránit tvorbou antioxidačních enzymů, pro jejichž tvorbu ale potřebuje dostatek vitaminů, minerálů, stopových prvků a dalších látek s antioxidačními účinky. Jestliže je tvorba volných radikálů intenzivní, nebo nefungují-li přirozené antioxidační mechanismy jak by měly, je třeba je tělu dodávat.

Od vitaminu C ke koenzymu Q10

Abychom naši pleť ochránili před působením volných radikálů, je dobré vždy upřednostnit kosmetický výrobek, který obsahuje antioxidanty. V minulosti byl jejich součástí maximálně vitamin E, nyní obsahují celou řadu aktivních látek, jako jsou další vitaminy C, A ve formě retinolu či beta-karotenu, dále koenzym Q10 či nejrůznější rostlinné polyfenoly a bioflavonoidy. Jak působí látky, které obsahuje kosmetika jako antioxidační terapii? Čtěte dál!

Koenzymem proti stárnutí

Stále častěji se mluví o účincích koenzymu Q10. Jde o přírodní látku, jejíž hladina se s věkem nebo u určitých onemocnění snižuje. V optimálním množství působí proti stárnutí kůže, zpomaluje průběh Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, hraje důležitou úlohu v prevenci civilizačních chorob, a to především ve vzájemné kombinaci s vitaminem E, beta-karotenem a selenem. Přirozeným zdrojem koenzymu Q10 je hovězí maso, makrely, špenát, ořechy, sója či rostlinné oleje.

Posilující granátové jablko

Bohatým zdrojem polyfenolů, flavonoidů, taninů a vitaminů, které si umí poradit s toxicitou volných radikálů, jsou výtažky z granátového jablka. Posilují buněčné membrány, takže se zvyšuje hydratace a elasticita pleti a snižuje riziko poškození. Chrání také – jako součást sluneční kosmetiky – před vznikem rakoviny kůže.

Nejsilnější je zelený čaj

Všeobecně známým antioxidantem, často používaným kosmetickými firmami, je zelený čaj. Podle odborníků je asi 100x účinnější než vitamin C a 25x silnější než vitamin E. Zpomaluje tak stárnutí a chrání buněčnou DNA před škodlivými účinky slunce. Antioxidační složky zeleného čaje pronikají do pokožky velmi snadno, proto mohou být přípravky s jeho obsahem skutečně efektivní. Je však třeba, aby koncentrace polyfenolů a flavonoidů byla vyšší než 50 %.

Selenem proti infekcím

Selen pomáhá bojovat proti nejrůznějším infekcím, dodává tělu energii a zbavuje volných radikálů jako je rtuť, olovo a kadmium. Na selenu závisí také elasticita tkání, proto představuje dobrou prevenci před stárnutím organismu. Přirozeným potravinovým zdrojem selenu jsou například mořské plody, ryby, řasy, celozrnné obiloviny či para ořechy.