Nejrychlejší cesta do Řecka

Obvyklá trasa do severního Řecka představuje asi 1800 km a vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a severní Makedonii. Z Prahy dojedete autem do Řecka asi za 18 hodin. Čeští a slovenští občané mohou cestovat s občanským průkazem.

Je vhodné naplánovat si cestu mimo prázdninové víkendy, kdy je na silnicích obecně menší provoz. Zpravidla nejdelší čekací doba je na maďarském přechodu Horgoš, doporučujeme sledovat live kamery přechodů, abyste se včas vynuli hraničním přechodům s dlouhými kolonami. Po trase je vhodné zastavovat u čerpacích stanic, za pohonné hmoty platit kartou a mít připravené € v mincích k úhradě mýtného.

Nejbližší cíl pro relaxaci u moře

V oblasti severního Řecka je ideálním cílem pro relaxaci u moře Olympská riviéra. Přímořská oblast pod bájným Olympem je známá pro své přírodní krásy, zejména kontrast zeleně a tyrkysové hladiny moře.  Podél členitého pobřeží se rozkládá řada známých letovisek jako Nei Pori, Platamonas, Leptokaria, Neos Panteleimonas a řada dalších.

Olympská riviéra má velmi příjemné klima, proto jsou do této oblasti často organizovány  ozdravné pobyty pro děti s onemocněním dýchacích cest a kožními alergiemi.

Ideální podmínky pro dvojice i rodiny s dětmi

Letovisko Nei Pori je ideální pro klienty všech generací. Má širokou písečnou pláž s klidnou atmosférou a pozvolným vstupem do moře, vhodným i pro menší ratolesti. Děti budou nadšené na vodních skákacích hradech nebo z projížďky na „banánech“ a vodních skútrech. Můžete tu podnikat dlouhé procházky podél pláže, věnovat se vodním sportům nebo jen tak relaxovat se sklenkou ledové kávy frappé a  výhledem na Olymp.

Pobyt si můžete zpestřit také návštěvou sousedního letoviska Platamonas, kam dojedete místním ekologickým vláčkem.

Pohodlné ubytování a vynikající řecká kuchyně

Oblíbený dům Maria jen 300 metrů od pláže nabízí ubytování v jednoduše vybavených, ale  prostorných bytech s velkými balkóny. Jedná se jak o studia pro 2-3 osoby, tak pro apartmány až pro 4 osoby a 2 malé děti. Díky odděleným ložnicím si děti mohou odpoledne odpočinout a rodiče mít soukromí. Cena za týdenní pronájem je od  6.250 Kč za studio a od 9.990 Kč za apartmán, klimatizaci lze přikoupit.

Byty mají kuchyňky, ale rozhodně není nutno vařit.  Byla by velká škoda neochutnat tradiční řeckou kuchyni v místních restauracích a tavernách. Nabízí se tu tradičně široký výběr grilovaného masa, gyros, souvlaki, čerstvé ryby a mořské plody a řada dalších specialit připravených z místních surovin. Díky skvělé zpracované zelenině a vynikajícím salátům si tu na své přijdou i vegetariáni. Nechybí pizzerie, cukrárny a kavárny, kde si můžete vychutnat pravou řeckou kávu, připravenou v džezvě. V letovisku jsou samozřejmě obchody s potravinami a vším potřebným. Jednou týdně se v Nei Pori konají tradiční trhy s výběrem šťavnatého ovoce, oliv, voňavého koření, místních čajů a dalších atraktivních pochutin.

Výlety do okolí Nei Pori

Hrad Platamonas

Z pláže v Nei Pori nepřehlédnete impozantní stavbu na strmém svahu. Jedná se o jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v Řecku a zahrnuje rozsáhlý systém hradeb, věží a bran. Hrad Platamonas byl vybudován na strategickém místě, aby chránil důležitou cestu, spojující oblast Thessálie a Makedonie s pobřežím Egejského moře.

Přírodní rezervace

Autem se můžete vydat za okolními přírodními krásami, zejména do chráněné přírodní rezervace olympského pohoří s mnoha horskými vodopády a potoky. Přestože v souvislosti s klimatickými změnami i na Olympu ledovce postupně ustupují, dosud se jich zde několik menších nachází jako pozůstatek z doby ledové.

Zalesněná krajina je domovem mnoha živočichů a vzácných druhů ptáků. Díky jedinečnému ekosystému tu roste i mnoho druhů chráněných rostlin. Známý je horský čaj z Olympu, který je doporučován k očistě organismu, podpoře vitality a obranyschopnosti.

Skalní kláštery Meteora

Životním zážitkem bude výlet za poznáním známých klášterů Meteora, Fascinující komplex středověkých klášterů vybudovaných na skalních útesech, nabízí nezapomenutelné výhledy a jedinečnou atmosféru.

Výstup na Olymp

Zdatnějším milovníkům turistiky lze rozhodně doporučit výstup na Olymp, nejvyšší pohoří v Řecku a legendární sídlo bohů.  Můžete si vybrat z různých tras a cest, které vám umožní prozkoumat krásy tohoto úchvatného pohoří. Vzhledem k proměnlivému počasí a náročnosti výstupu je nezbytně nutné mít pevnou obuv, nepromokavé oblečení a dostatek vody.

Cestování autem do Řecka a pobyt v oblasti Olympské riviéry a Nei Pori je skvělou volbou pro ty, kteří hledají kombinaci relaxace u moře, aktivit v přírodě a poznávání řecké kultury.  Greece-Tours také nabízí možnost ubytování v hotelech nebo apartmánech na poloostrově Chalkidiki nebo na ostrově Korfu, kam se můžete přeplavit trajektem z Itálie.