Film je pokračováním kultovní pohádky Perinbaba, která měla premiéru v roce 1985 a od té doby se na Slovensku stala Vánoční klasikou. Pokračování přinese příběh pro celou rodinu, bohatou fantazii slavného tvůrce, jeho nezaměnitelný výtvarný styl.

TRAILER K FILMU PERINBABA A DVA SVĚTY

Zdroj: Youtube

S výjimečným snímkem je spojena i řada hvězd. Film se stal poslední rolí Dana Nekonečného. A naopak, role Zubaté znamenala první filmovou zkušenost pro Dariju Pavlovičovou, která se mezitím stala slavnou a teď dokonce tančí v nové řadě StarDance. Ve filmu se jako kněžna objeví Andrea Verešová, vedle ní Václav Upír Krejčí, hlavní dívčí postavu namluvila do češtiny Anna Slováčková, hudbu složil Ondřej Soukup a oficiální píseň nazpívala Lucia Šoralová.

Samostatnou kapitolou je jiná legenda, hudebník Meky Žbirka. Toho totiž film inspiroval k nahrání singlu s názvem Slovenská. „Jsem velký fanoušek Juraje Jakubiska,“ svěřil se před třemi lety Meky. „Jeho tvorbu sleduji odjakživa a vážím si i našeho přátelství. S každým novým filmem jsem zvědavý, čím mě zase překvapí. Teď mě překvapil, když mi ukázal nadpozemské záběry z nové pohádky a zeptal se, zda bych k filmu nenapsal skladbu. Tyto dvě věci se spojily a inspirovaly mě ke skladbě Slovenská. Když teď vidím klip, který Juraj sestříhal z filmových záběrů, myslím, že se to prostě muselo stát,” dodal muzikant k videoklipu, který má nyní na YouTube přes 3 miliony shlédnutí.

V roce 1985 se stala nevídaná věc, roli Perinbaby v původním filmu totiž ztvárnila Giulietta Masina, italská hvězda a herečka z filmů slavného Federica Felliniho. Přeobsadit titulní postavu pro pokračování bylo ovšem nemyslitelné. Jakubisko pak všechny, tak, jako mnohokrát před tím, překvapil. Pro svůj poslední film využil nejmodernější technologie a filmové triky a na plátna se díky nim mnoho let po své smrti vrátí i slavná herečka.

O filmu

Hlavní hrdina filmu se vydává nalézt bájnou zemi hojnosti za sedmero horami a sedmero moři až na samém konci světa. Na zámku se během své cesty dostanou do vězení, ve městě zničí i zachrání velkou svatbu, v zemi divoženek se zamiluje, pomůže zachránit pohyblivé město a v království, ze kterého zmizely všechny ženy, se utká s havraními bojovníky. „V příběhu je hlavní fantazie, humor a poezie,“ popisoval film Juraj Jakubisko. „Je to film pro všechny, kdo umí snít,“ dodává jeho žena a producentka filmu Deana Jakubisková.