Dětská pokožka je po narození nezralá, a tak je citlivá a zranitelná. „Čím je dítě mladší, tím zranitelnější je jeho kůže. Proto je potřeba o ni pečovat, hlavně jí dodávat hydrataci, promašťovat, aby se zvýšila její odolnost,“ vysvětluje MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatoložka a zakladatelka institutu Almiaderm. A jak zdůrazňuje, toto platí pro děti od novorozenců až po předškoláky. Kožní bariéra je sice plně funkční zhruba od 2 let věku, kůže jako celek se však dále vyvíjí a strukturou a funkcí se kůži dospělého podobá až přibližně od 6. roku života.
„Pokožka novorozenců je extrémně citlivá, suchá, tenká, a to až o 30 procent ve srovnání s pokožkou dospělých. Nemá ještě plně vyvinutou kožní bariéru, a je tak náchylnější k vysušování, k podráždění nebo zapaření. Snadno se také spálí od slunečního záření a vyžaduje vyšší UV ochranu. Je potřeba jí proto věnovat maximálně šetrnou a jemnou péči,“ doplňuje MUDr. Kateřina Konopásková, lékařka pro děti a dorost z Fakultní nemocnice Motol v Praze a členka týmu Opatovské pediatrie.
Obě odbornice se shodují, že základem péče o dětskou pokožku je pravidelné promašťování. To je potřeba provádět alespoň jednou denně, případně i více podle typu pokožky. „Hlavně u dětí předškolního věku je zvýšené riziko suché kůže a až pětina předškoláků trpí atopickým ekzémem. V takových případech je nejdůležitější obnovovat kožní bariéru emolientními – tedy promašťovacími – přípravky. U dětí s atopickými sklony se doporučuje promazávat pokožku až šestkrát denně,“ uvádí Lucia Mansfeldová s tím, že nejen pro atopiky jsou ideální přípravky s měsíčkem lékařským, který je protizánětlivý a může pomoci předcházet vzniku velkých ekzémových ložisek. „Měsíčkový krém, ideálně i s obsahem zinku, je skvělý i na plenkovou dermatitidu, která je zase jedním z nejběžnějších kožních problémů u miminek,“ doplňuje pediatrička Kateřina Konopásková.
Co se koupelí týče, jsou lékařky zajedno v tom, že běžně není potřeba koupat dítě každý den. A především je důležité nemáčet jej dlouho. „Miminko obvykle stačí koupat dvakrát až třikrát týdně a maximálně 5 minut. Ani u starších dětí by koupel neměla být delší než 15 minut,“ radí pediatrička. „U dětí s atopickým ekzémem by se mělo omezit dlouhodobé namáčení, doporučujeme kratší sprchy a vždy je vhodné použít přípravky třeba s olejem, který kůži zklidní. A důležité je pravidlo tří minut: vždy po mytí do tří minut promazat kůži, aby se v keratinocytech, hlavních kožních buňkách, uzamkla hydratace,“ doplňuje dermatoložka.
S ohledem na speciální potřeby dětské pokožky jsou ideálními skincare pomocníky BIO certifikované přírodní produkty. Lékařky doporučují jak generacemi prověřený měsíček lékařský, tak například řepík lékařský. Obě bylinky se vyznačují protizánětlivými a hojivými účinky a například oproti oblíbenému heřmánku nezpůsobují tak často kontaktní alergické reakce.