Obraťte se na neziskové organizace

Kontaktujte neziskové organizace nebo poradny zaměřené na problematiku bydlení nízkopříjmových osob. Poskytují top bezplatné poradenství, pomohou vám zorientovat se v možnostech státní i nestátní podpory a přesměrují vás na další relevantní instituce. 

Vysvětlí vám vaše práva a povinnosti a pomohou vám s administrativou spojenou s žádostí o různé formy podpory, poradí, jak vyřešit problémy s dluhy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vyhnete se tak zbytečným průtahům.

Mezi nejznámější neziskové organizace v oblasti bydlení patří:

  • Armáda spásy nabízí širokou škálu sociálních služeb, včetně azylového ubytování, poradenství v oblasti bydlení a pomoci s hledáním práce.

  • Člověk v tísni poskytuje pomoc lidem v nouzi, včetně těch, kteří se ocitli bez domova a bez peněz. Nabízí poradenství, materiální pomoc i podporu při hledání bydlení.

  • Diakonie ČCE poskytuje sociální služby, včetně pomoci nalézt vhodné bydlení.

Zjistěte, na jaké státní dávky máte nárok

Kromě poradenství a podpory neziskových organizací můžete využít finanční podporu nabízenou státem. 

Příspěvek na bydlení je určen pro domácnosti s nízkými příjmy, které na úhradu nákladů na bydlení vynakládají více než 30 % svých příjmů (v Praze 35 %). Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od počtu členů domácnosti, výše příjmů a nákladů na bydlení. Slouží k pokrytí rozdílu mezi skutečnými náklady na bydlení a normativními náklady, které stanovuje stát.

Doplatek na bydlení mohou pobírat domácnosti s nízkými příjmy, jež bydlí v ubytovnách nebo jiných typech sociálního bydlení.  

Pokud jste na tom velmi špatně, můžete využít sociální bydlení. U těchto bytů nemusíte platit vysoké nájemné, takže si ho můžete dovolit i s opravdu nízkými příjmy. O přidělení sociálního bytu však rozhoduje obec či město, které je provozuje.

Pomoci vám mohou azylové domy a noclehárny

Pokud se náhle ocitnete bez střechy nad hlavou, můžete přechodně využít azylové domy a noclehárny. Poskytnou vám bydlení a stravu. Součástí jejich služeb bývají poradny, kde vám pracovníci pomohou najít dlouhodobější řešení. Tato zařízení mohou bývají často dostupná jen pro ženy, někdy i muže.

Pomoc pro ženy v tísní

Pro ženy, které se ocitly v tíživé situaci, existuje řada organizací a azylových domů, které se specializují například na pomoc obětem domácího násilí, samoživitelkám či ženám v krizi. Nabízí bezpečné ubytování, psychologickou pomoc, právní poradenství a podporu při hledání práce a trvalého bydlení.

Pomoc ženám nabízí například organizace:

  • Rosa

  • Acorus

  • Jako doma

Pomoc pro muže v nouzi

Ačkoliv je nabídka služeb pro muže v bytové nouzi výrazně slabší, organizace zaměřené pouze na pomoc mužům bez domova existují. 

Mezi nejznámější organizace nabízející pomoc mužům v nouzi patří:

  • Naděje,

  • Armáda Spásy.

Jako muž můžete využít také obecné programy podpory bydlení a služeb azylových domů, které jsou určeny pro všechny bez ohledu na pohlaví.

Hledání dostupného bydlení může být náročné, zvláště pokud se potýkáte s nedostatkem financí. Pamatujte ale, že v tom nejste sami. Nebojte se obrátit na dostupné organizace a programy, které vás podrží a pomohou vám postavit se zpět na nohy.

Autor: Michaela Svobodová