Ceny energií se pořád mění, není to tak dlouho, co jsme si mysleli, že nám konečně svítá na lepší časy. Blíží se ale návrat „zelených poplatků“ a zvýšení distribuční složky, což znamená, že se nám náklady zase zvýší, a to tak, že vygumují pokles způsobený snížením cen silové elektřiny a úspory na plynu, na které jsme se tak těšili.
Z čeho se skládá cena energií?
Při platbě za energie, a je jedno, zda jde o plyn nebo elektřinu, musíme počítat s tím, že výsledná částka se skládá ze dvou částí. Jednu lze regulovat, druhou ne. Neregulovatelná část na vyúčtování tvoří běžně kolem 45 % z ceny za energie, ukrývá se v ní skutečně spotřebovaná energie, kterou dodavatel musel nakoupit na velkoobchodním trhu a měsíční poplatek za správu odběrného místa.
Regulovatelnou část platíme všichni stejně, bez ohledu na to, u jakého jsme dodavatele. V této části jsou ukryty poplatky za využívání přenosové infrastruktury, rezervovaný příkon, obnovitelné zdroje energie, cena za systémové služby, poplatek na činnost operátora trhu s elektřinou nebo plynem atd. Tuto složku neurčuje dodavatel, ale Energetický regulační úřad (ERÚ), který drží dohled nad energetickým trhem.
Víte, že v roce 2024 musíme počítat s tím, že neregulovatelná složka bude u elektřiny tvořit až 60 procent celkové ceny elektřiny a 80 procent ceny plynu? Zbytek pak bude tvořit regulovatelná část. Řízení rodinného rozpočtu tak musíme ještě lépe naplánovat.
O kolik se zvedne regulovatelná část ceny energií?
ERÚ je při nastavování cen limitovaný zásadami cenové regulace. Pro příští rok pravidla upravil tak, aby došlo k úspoře, přesto je fakt, že regulovaná platba vzroste u elektřiny na hladině nízkého napětí asi o 70 procent. To se týká domácností a firem, které odebírají malé množství elektřiny. U firem a průmyslových objektů půjde o 112, resp. 206 procent.
U plynu o tak razantní navýšení regulované ceny nepůjde, zdraží o 39 procent u maloodběratelů a 42 procent u velkoodběratelů. Přesto to zásah do rozpočtu bude a je třeba se na něj připravit.
Jak na energiích ušetřit?
Kdo si postavil pasivní modulový dům, ten nejspíš jásá, jeho náklady nebudou tak vysoké, ale co ostatní? Jak se mají doma ohřát, přitom ale neprotopit celou výplatu?
Tip číslo jedna: Zaměřte se na radiátory
Před začátkem topné sezóny bychom měli udělat hned několik věcí, mezi nimi například odvzdušnit radiátory neb odstranit překážky mezi radiátorem a prostorem, ať už jde o záclony nebo pohovku. Zakrývání radiátorů je jedna z nejčastějších chyb, vyvarujte se jí. Kromě toho můžete za radiátory připevnit izolační fólii nebo na ně pořídit jiné hlavice. Co třeba chytrá termostatická hlavice GoSmart? Slouží k regulaci průtoku kapaliny radiátorového ventilu a tím celkové teploty v radiátoru, jejím správným nastavením se dá hodně ušetřit.
Tip číslo dva: Hlídejte si, na kolik topíte
Také doma chodíte v šortkách a tílku? A není to zbytečné? Není lepší si vzít tepláky, tričko a navrch třeba lehkou mikinu místo toho, abyste zbytečně přetápěli? Každý stupeň navíc navýší náklady na energie až o 6 procent, když tak topíte třeba o tři stupně navíc, pak už jde o 18 %.
Náš tip: Na jakou teplotu je v interiéru ideální topit?
- V obývacím pokoji a pracovně nastavte termostat na 20 až 21 °C.
- V ložnici vám postačí 16-18 °C.
- V koupelně udržujte 24 °C.
- Pro kuchyni je ideální teplota cca 18 °C.
- Chodby a předsíň stačí vytápět na 10-15 °C.
Pokud jedete pryč, topení nevypínejte, pouze snižte teplotu nastavenou na termostatu zhruba na 16 °C.
Tip číslo tři: Větrejte správně a efektivně
Další chybou, které se mnozí z nás dopouští, je špatná technika větrání. Po celý den máme otevřenou ventilaci, což vede k prochladnutí stěn, hrozí riziko vzniku plísní. Mnohem lepší je na pár minut otevřít všechna okna a dveře dokořán a krátce, za to ale intenzivně, vyvětrat. Stěny neprochladnou, vy nebudete muset topit tolik.
Tip číslo čtyři: Vsaďte na koberce
Rad, jak ušetřit na energiích je nespočet, od toho, že svítíte jen když to je třeba přes vaření s pokličkou až po to, že si obléknete jednu vrstvu oblečení navíc. Pokud vás ale doma studí nohy, pak je nejspíš na čase vsadit na koberec. Mnozí z nás ho doma nemají, protože se v něm drží prach a nečistoty, na druhou stranu, pokud doma nemáte alergika a budete pravidelně vysávat, je to další cesta, jak být v teple a minimalizovat náklady na energie.
Tip číslo pět: Seřiďte kotel
Kdo má kotel, který mu slouží už desítky let, ten by měl pouvažovat o tom, jestli už opravdu nenastal čas na jeho výměnu. Sice vám slouží, ale jeho spotřeba rozhodně není nejmenší. Každý rok se v tomto ohledu kotle posouvají dopředu, úspora tak může být překvapivá, a to i navzdory investici do nového kotle.
Kdo má kotel poměrně nový, ten by ho měl nechat zkontrolovat, seřídit a prohlédnout všechny rozvody. Často se stává, že někudy uniká voda, pak je třeba všechny netěsnosti nebo pokles tlaku napravit. Jednou za 2 roky nechte kotel i vyčistit.