Pobřeží růžové žuly

Region je plný přírodních krás a kultury velmi rozdílné od ostatních částí Francie. Naleznete zde románské a gotické katedrály, stejně jako pozůstatky keltské kultury nebo megalitické stavby. Často se zde konají třeba různé keltské slavnosti, slavnosti ústřic a podobně. Určitě jedno z nejkrásnějšího, co lze během cest po tomto západofrancouzském regionu vidět, je Pobřeží růžové žuly, které také naleznete na mnoha propagačních fotografiích zájezdů do Bretaně a Normandie. Na jedné straně růžová žula, na straně druhé zlatý písek a smaragdové moře. Míjet budete obrovské balvany, které svými tvary přímo vybízely k nejrůznějším pojmenováním. Místo neskutečně romantické a inspirativní.

Rozeklané pobřeží a nespočet mysů

K nejkrásnějším mysům v Bretani pak patří Cap Fréhel. Ten je součástí Smaragdového pobřeží a tvoří ho až 70 m vysoké útesy z červenavého, šedého a černého pískovce. Stojí tu také maják, od něhož vede klikatá stezka až k pevnosti Fort la Latte. Může se stát, že vás po cestě obklopí mlha, a užijete si ten nevýslovný pocit úžasu, když se konečně rozestoupí a uvidíte onu magickou krajinu, kde se vlny Atlantiku bouřlivě tříští o pobřeží.

Kraj gurmánům zaslíbený

Na své si v Bretani rozhodně přijdou gurmáni. Sice zde nemá tradici víno ani sýr, tak jako jinde ve Francii, zato máte možnost ochutnat skvělé mořské plody: krevety, ježovky, hřebenatky, humry nebo kraby. Také ústřice nebo čerstvě vylovené delikátní ryby. Vyhlášené jsou zde i mořské řasy (největší koncentrace na světě) a pěstuje se tu nejvíce zeleniny z celé Francie. Naproti tomu Normandie proslula kvalitním hovězím masem a sýry z kravského mléka. Takže pokud rádi ochutnáváte, směle do toho. A ideálně hned začít den místní palačinkou crêpe nebo její slanou variantou galette.

Kousek z dob dávno minulých

Nadšenci do historie si nepochybně přijdou také na své, a to buď v Carnacu v Bretani, kde se nacházejí nejrozsáhlejší megalitické památky světa, nebo přímo v Normandii. Zde je asi tím nejzajímavějším pobřeží dne D – pláže vylodění a pozůstatky bojů z roku 1944, Americký vojenský hřbitov nebo muzeum vylodění. Je to opravdu kraj bohatý, zajímavý, který ale dýchá zvláštním klidem, což je dáno asi jeho dosti izolovanou polohou na samotném cípu západního pobřeží Francie.

Gotický klenot Mont Saint-Michel

A pak je tu samozřejmě skvost architektury jménem Mont Saint-Michel, gotický klášter vybudovaný na malém ostrůvku. Nejzajímavější je na něm asi to, že obklopen mořem je pouze v době přílivu, v době odlivu se mořské vlny vzdalují až o 14 km. Rozdíl mezi jejich hladinami je tu totiž největší na světě! Při přílivu se pak voda vrací rychlostí až 15 km za hodinu, tedy v době kdy ještě nebyla vybudována spojnice s pevninou, byla procházka v těchto místech také o jisté dávce obezřetnosti. No a když se pak procházíte klikatými uličkami pevnosti, obdivujete krámky a maličké útulné restaurace, připadáte si jako v jiném světě. A to také jste.

Autor: Hanka Dekojová