Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Atopický ekzém: Strašák všech generací. Lze s ním ale bojovat a dokonce i vyhrát

Atopický ekzém
Atopický ekzém
Zdroj: Shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (17)

Atopickým ekzémem trpí v průmyslových zemích téměř každé páté dítě. Dají se tato čísla zvrátit? Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění, které je způsobené poruchami tvorby kožního mazu. Ve své mírnější formě ho provází jen puchýřky a zarudlá místa, v horším případě barevné změny, velká odlupující se ložiska kůže, krvavé rány a problémy se sociálním zařazením.

Sucho je nepřítel

Zdravému člověku, který nemá trable s přirozeným promašťováním pokožky, stačí krém dvakrát v týdnu. Pro atopika je suchá kůže synonymem bolesti.  Měl by se vyvarovat dlouhých koupelí, častému plavání, drhnutí ručníkem, mýdlům, přiléhavému oblečení nebo potu.

Čistota nadevše

Kvůli narušené kožní bariéře je alergik citlivý na látky a prostředí, které ostatní bez problémů zvládají. Přemíra prachu, roztoči, výrazné teplotní rozdíly nebo klimatizované prostory mohou téměř okamžitě zhoršit atopikovy projevy. I při úklidu je třeba dbát přísných pravidel, protože ne každá chemie se s podrážděnou kůží snese. Sám pacient může jen těžko mýt nádobí, vytírat nebo používat latexové rukavice. Myčku na nádobí by měla v takových případech proplácet pojišťovna.

S kůží na trh

Atopický ekzém postihuje stejným dílem muže i ženy. A všichni touží po přátelství, vztazích, dětech. Lidé s atopickým ekzémem, který je ve fázi, kdy se těžko maskuje, stojí většinou na pokraji sociální skupiny a sbližují se velmi těžko. Pouhý stisk ruky mezi kolegy způsobuje palčivou bolest, nemluvě o tom, že nakrátko střižené a roztřepené nehty a zarudlá a olupující se kůže rukou nejsou zrovna reprezentativní. Stejně jako atopik musí dbát na maximální možnou péči, jeho okolí by mělo jeho snahy respektovat a přijímat ho bez předsudků. Zmírní tak jeho stres, který je jedním ze zhoršujících faktorů.

Pomoc

Český trh nabízí širokou nabídku produktů při léčbě atopického ekzému, žádný z nich se ale nedá označit jako účinný. Každá kůže je jiná a reakce se není možné odhadnout. Další šanci na zlepšení představují kortikoidy, ale ty negativně ovlivňují imunitu. Pomoc bez vedlejších účinků, které by alergiky nedostaly do začarovaného kruhu, není.

Jen bedlivým pozorováním, jak jeho kůže reaguje na různě podněty zvenčí, si může postižený ulevit. Zaměřte se na prostředí a látky, kterým jste vystaveni každý den - strava, domácí mazlíčci, prostory.

Atopikovo desatero:

  • Mazat, mazat, mazat!
  • Neškrábat!
  • Ošetřování zanícených míst - obklady z dubové kůry
  • Dohled nad jídelníčkem
  • Bez stresu
  • Pozorovat a zapisovat
  • Udržovat čistotu
  • Informovat se
  • Informovat ostatní
  • Nepolevovat v péči, která se osvědčila

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky