Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zajímavosti o Mrazíkovi: Letos se na legendární pohádku budete dívat úplně jinak

Nastěnka
Nastěnka
Zdroj: Youtube.com
Prohlédněte si všechny fotografie (12)

Mrazíkovi je neuvěřitelných 54 let! Tato ruská pohádka v tuzemsku zdomácněla a snad nikdo si bez ní nedokáže představit Vánoce. Mohlo by se tedy zdát, že Mrazíka známe všichni nazpaměť, ovšem my jsme vypátrali zajímavosti, které jste určitě nevěděli. Podívejte se do galerie a dozvíte se, proč si Nastěnka musela dopisovat s vězni, kde Mrazíka označili nejhorším filmovým počinem všech dob, nebo proč chtěla Marfuša z natáčení utéct.

Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, bohužel ale také zlou druhou ženu, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku ještě o to víc. Přemýšlela tedy, jak se jí zbavit, až ji nakonec jedné kruté zimy do lesa vyhnala a doufala, že tam zmrzne nebo ji vlci sežerou. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce. A ve stejný čas, ovšem na jiném místě zas, vydal se do světa pohledný silák Ivan. Loupežníky přemohl, s babou Jagou si poradil, ale dědečka Hříbečka urazil, takže se stal medvědem a musel konat dobré skutky, aby znovu získal zpět svou lidskou tvář...

První polibek  - Herečce Natalje Sedychové, které tak roztomile ztvárnila nebohou Nastěnku, bylo v době natáčení pouhých čtrnáct let. Polibek, který dostane od svého hereckého partnera Eduarda Izotova nebo-li Ivánka, byl její první v životě.

Jiný strom - Představitel Mrazíka Alexandr Chvylja v originálním znění pohádky zpívá o smrčku, v české verzi o štíhlé jedličce a ve skutečnosti je ve snímku vidět borovice.

Baba Jaga - Zajímavostí je, že si tuto roli zahrál muž, a sice Georgij Milljar. On také stojí za podobou kostýmu a make-upu čarodějnice, které sám navrhl a pomáhal s realizací.

Nejedlá hostina - Režisér také nakázal všechny dobroty na svatební hostině v závěru pohádky natřít petrolejem, aby herci během natáčení neujídali a záběry se tak mohly opakovat, dokud nebyl Alexandr Rou s výsledkem spokojen.

Ošklivá zlá sestra - Režisér Mrazíka Alexandr Rou požadoval, aby představitelka zlé Marfuši byla mnohem ošklivější než její hodná sestřička Nastěnka. Když to Inna Čurikova zjistila, rozplakala se a dokonce uvažovala, že z natáčení odstoupí. Dodnes prý tato uznávaná ruská umělkyně Mrazíka nemusí a nerada se na něj dívá.

Ořechy - Louskání ořechů zuby, které předvádí Marfuša, bylo prý opravdové. V jednom interview Inna Čurikova prozradila, že i díky tomuto jejímu nadání dostala roli v Mrazíkovi.

Žádosti o ruku - Po premiéře pohádky se strhla lavina žádostí o ruku Natalji Sedychové nebo-li Nastěnky. Domů jí prý chodily tisíce dopisů od mužů, kteří toužili po sňatku s ní. Režisér Alexandr Rou nebohé dívence nařídil, ať odepisuje na všechny dopisy. Nastěnka ale z důvodu časové náročnosti nakonec odepisovala jen vězňům, kterých se bála víc než režiséra.

Dědeček Hříbeček - To, že babu Jagu hrál ve skutečnosti muž Georgij Milljar, už víte. Další zajímavou záměnou je role dědečka Hříbečka, kterého zase naopak hrála žena a to Galina Borisova.

Drahý sníh - V době natáčení, v březnu 1964, nebyl v okolí Moskvy žádný sníh, proto se za ním musel štáb vypravit na poloostrov Kola, který leží u Murmansku, což je až za polárním kruhem. Tím se všechno prodražilo a náklady spolykaly skoro celý rozpočet.

Nejhorší film všech dob - Toto označení si vysloužil Mrazík v USA, kde jej poprvé vysílali v devadesátých letech. Evidentně se tam pohádka nesetkala s úspěchem. Jediný, komu se líbila, byl prý režisér Steven Spielberg.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky