Adventní věnec: Každá ze svíček má své jméno a pozor, v jakém směru je zapálíte

Prohlédněte si všechny fotografie (19)

Advent klepe na dveře a v obchodech už vidíme prodávat adventní věnce. Proč ale utrácet velké peníze, když si takový krásný věnec můžete vyrobit sami a snadno doma. Návod, jak na to, najdete v naší galerii!

Budete potřebovat:

  • Slaměný nebo jiný korpus

  • Větvičky (v dostatečném množství), ideálně jedlové, nebo smrkové

  • Drátek

Na ozdobu:

  • 4 kovové podstavce pod svíčky

  • 4 svíčky (barvy a velikost podle vašeho vkusu)

  • A pak záleží na vás, jakou variantu si chcete vyrobit: barevná či zdobená dekorační stuha, ozdobičky nebo naopak pro přírodní věnce můžete zvolit kombinaci ořechů, kousků skořice, hvězdiček badyánu a šišky

  • tavná pistole, kterou budeme ozdoby k věnci lepit

Kde se adventní věnce vzaly? 

Než se ale do výroby pustíte, určitě neuškodí si o této tradici, kterou mnoho rodin dodržuje každý rok, něco málo dozvědět. To, že adventní věnec odpočítává čtyři týdny adventu, tedy přípravy na Vánoce, to ví asi každý. Kde se ale adventní věnec vzal, jaké může mít podoby a jaký význam mají jeho jednotlivé části? 

Skutečně jen křesťanství? 

Rozsvícení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let, slavení svátků světel, které známe pod označením Chanuka. Na židovských chanukových svícnech se postupně zapaluje osm svíček. Adventní věnce však mohou navazovat také na starý germánský zvyk zapalovat uprostřed zimy oheň v zeleném kruhu, který značí slunce. Předchůdcem adventního věnce v Německu je „paradeisl“, kde jsou rovněž čtyři svíce. Ty byly také zapalovány postupně. 

Z pohanských dob připomínají adventní věnec dva zvyky. V zimním období nosili lidé do svých příbytků čerstvé zelené větve a tím poskytovali příjemné bydlení dobrým duchům. Holé věnce ze slámy odháněly zlé duchy a tím zajišťovaly požehnání.

Je tradicí, že na adventním věnci svíčky jsou vždy zapalovány proti směru hodinových ručiček.

První adventní věnec

Podle pověsti první adventní věnec, velmi blízký tomu, jak ho známe nyní my, vytvořil Johann Hinrich Wichern, který v polovině 19. století učil ve škole pro chudé děti. Ty se ho pořád dokolečka ptaly, kdy už budou konečně Vánoce a tak vytvořil věnec, na který umístil 19 malých červených svíček pro všední dny a 4 velké bílé pro neděle. Každý den pak zapaloval jednu svíčku a děti si mohly samy snadno spočítat, kolik dní zbývá do Vánoc. 

Symbolika na věnci 

Svíčky značí světlo, postupné zapálení všech svíček symbolizuje zvyšující se očekávání narození Ježíše Krista. Ježíš bývá také nazýván Světlo světa. 

Počet svíček může být 4 nebo 5. Pátá svíčka, která není nutná, ale může být přidána do věnce a vždy má bílou barvu, bývá nazývána Kristova svíčka a bývá umístěna ve středu věnce. Měla by být zapálena až na Štědrý den, nebo Boží hod vánoční. Bílá barva svíčky reprezentuje duchovní čistotu Ježíše Krista i jeho matky Panny Marie. 

První svíčka má název Naděje (Svíce proroků), druhá Mír (Betlémská svíce), třetí Přátelství (Pastýřská svíce), čtvrtá Láska (Andělská svíce). V případě, že máte svíček pět, poslední z nich je zasvěcena Kristovi a měla by vyhořet až do konce. 

Tvar kruhu značí Boží věčnost a jednotu. Koloběh života, koloběh roku, nikdy nekončící cestu Slunce. Stálezelené rostliny, které se pro výrobu věnce používají, pak značí symbol života jako takového, nezničitelnost duše a ducha, stálost ve víře a také věčnost v ráji. Kruh i jako symbol Slunce má lidem dodávat naději, že přijdou světlejší zítřky, protože zima je obdobím, kdy jsou dny krátké a temné. 

I barvy mají význam 

Jednou z nejklasičtějších barev Vánoc je barva fialová. Značí pokání a postění se. Také je považována za barvu vítání příchodu Ježíše Krista na svět. Je možné, že to souvisí i s tím, že v dobách, kdy se látky nebarvily v továrnách, ale barvili je barvíři, byla fialová barva velkým luxusem. Dovolit si ji mohli jen ti nejbohatší lidé z města a jelikož Vánoce byly vždy obdobím oslav, fialová se používala hojně na znak důležitosti tohoto svátku. 

Namísto fialové barvy se často používá také růžová, v USA a Velké Británii pak modrá. 

S čím dál silnější komerčností Vánoc se dostala do popředí obliba červené barvy, jakožto barvy lásky a radosti. Případně to, co dnes považujeme za slavnostní a luxusní barvy - stříbrná a zlatá. Pokud dodržujete tradiční stálozelené rostliny pro kruh věnce, nejspíše by vás ani nenapadlo dát na věnec zelené svíčky. Dnes je ale možné mít adventní věnec i z jiného materiálu, kde mohou zelené svíčky vynikat. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky