Voskované ubrousky jsou náhradou za plastové sáčky a snadno si je doma vyrobíte

Voskovaný ubrousek
Prohlédněte si všechny fotografie (5)

Mikrotenové sáčky, potravinové fólie a plastové krabičky na svačiny zaplavují nejen naše domácnosti, ale rovnou celou planetu. Spoustu z vás už určitě napadlo, že byste je ze svého života zcela vyřadili. A my vám přinášíme nápad, čím je nahradit.

Voskované ubrousky mají oproti mikrotenovým sáčkům tu výhodu, že jsou vyrobené z čistě přírodních materiálů, a navíc se netrhají a nejsou jen na jedno použití. Stačí je otřít navlhčenou houbičkou s jarem, opláchnout, usušit, a jsou zase čisté. Méně ohýbané ubrousky vám vydrží klidně přes půl roku, než je bude třeba opět převoskovat. Můžete do nich balit svačiny, přikrývat jimi mísy s jídlem v lednici, šikovnější z nich ušijí i nápadité taštičky a kapsy. Malou inspiraci přinášíme ve fotogalerii.

Výroba voskovaných ubrousků je velmi jednoduchá, je jen potřeba obstarat si čistý včelí vosk bez umělých příměsí. Ten seženete nejlépe přímo u včelařů nebo ve specializovaných včelařských obchodech, někdy se nabízí i na trzích. Samozřejmě je možné zapátrat po něm na internetu.

Na voskované ubrousky potřebujete:

  • čistou látku ze 100% bavlny
  • čistý včelí vosk
  • plech na pečení
  • štětec
  • pečící papír

Postup: Látku nastříháme na kusy libovolné velikosti; kraje můžeme obšít, ale nemusíme, protože vosk je zacelí. Kusy látky rozprostřeme na plech a nastrouháme na ně včelí vosk přibližně v takovém množství, jako vidíte na obrázku:

Plech s látkou vložíme do vyhřáté trouby, měla by stačit teplota asi 80–90°C, ale je třeba to vyzkoušet, každá trouba peče jinak. Po několika minutách by měl být vosk rozpuštěný. Je třeba ho vytáhnout včas, aby se nepropil skrz látku na plech. Pokud rozpuštěný vosk nepokrývá látku rovnoměrně, rozetřeme ho štětcem a necháme vychladnout na pečícím papíru. Někdo voskované ubrousky vyrábí tak, že rozehřeje vosk ve vodní lázni a pak ho na látku nanáší štětcem. Je na vás, který postup vám bude lépe vyhovovat.

Voskování ubrousku

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky