Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vonné svíčky: Jak s nimi zacházet podle hygge, aby neškodily našemu zdraví

Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (16)

Také jste ten typ člověka, který si odkudkoliv doveze alespoň pět vonných svíček a doma je vesele pálí jednu za druhou, div se jejich silným aroma nezadusí? Tak přesně vy děláte jednu z nejhorších věcí pro své zdraví. A úplně vám postačí jen jedna svíčka! Složky, které obsahují některé svíčky jsou totiž pro zdraví velmi nebezpečné a opravdu není dobré to s nimi přehánět. 

Valná většina parfémovaných svíček, které mají mimo aroma také různé barvy, obsahuje mnoho látek, které se při jejich pálení uvolňují a pokud máte svíčku zapálenou v nevětrané místnosti, vdechujete je. Pokud máte okna dokořán, tak tyto látky sice vyvětráte, ale pro změnu se dostanou do ovzduší, které, jak asi všichni tušíme, také není nejčistší. Samozřejmě není to tak, že si jednou svíčkou uženete rakovinu, nebo zvětšíte ozónovou díru o několik kilometrů, ale svíčka ke svíčce a po několika letech můžete mít zaděláno na pořádný zdravotní problém. 

Co všechno svíčky obsahují a neměly by?

Látek, které jsou zdraví škodlivé, je hned několik. Aby svíčka řádné voněla, je nutné, aby byla chemicky upravena. Látky, jež se během jejich pálení uvolňují, jsou třeba formaldehyd, toluen a benzen. Během pálení se do ovzduší uvolňuje i oxid uhličitý, který, jak víme ze základní školy, člověka dusí. Svíčka totiž ke svému hoření potřebuje kyslík a bere ho nám. Proto se často stává, že z přemíry svíček v uzavřeném prostoru člověka bolí hlava. Dochází mu totiž kyslík. 

Mistři světa v pálení svíček

Toto prvenství mají rozhodně Dánové, kteří si libují v hygge, což znamená v překladu něco ve smyslu šťastný způsob života a k tomu podle nich patří dobré jídlo, pití, přátelé, teplo, deky, knihy, sledování filmů a také světlo ze svíček. V dobrovodu svíček dělají téměř vše a snaží se alespoň dobře větrat a rozhodně nepálí vonné svíčky, ty vůbec neuznávají. Právě oni mají největší spotřebu svíček na člověka a to až 6 kg vosku na rok, to je dvakrát více než mají třeba v Rakousku. Právě Dánové se pustili do výzkumů škodlivosti svíček a přišli s těmito závratnými objevy. 

Co s tím? 

Samozřejmě chápeme, že nikdo se nechce připravit o to blaho, když si zapálí svíčku a vychutná si horkou koupel, měli byste ale dávat pozor na složení svíček a na délku knotu. Ten by měl být bavlněný a dlouhý maximálně 15-20 mm, jinak doutná až moc a  to je též zdraví škodlivé. Svíčky zkuste kupovat bio, tedy ze 100% včelího vosku nebo 100% sójového oleje. Prodávají se i svíčky z palmového oleje, ale tento tuk není úplně dobrý, protože se kvůli němu kácí deštné pralesy a umírají tak nevinná zvířata. 

A co tyčinky? 

Ani vonné tyčinky nejsou úplně nezávadné. I u nich se uvolňuje oxid uhličitý, ačkoli se jedná o daleko nižší množství než u svíček. Asi nejlepší varianta je přírodní bio svíčka, na kterou kvůli potřebě vůně nakapete přírodní esenciální olej, případně difuzéry s bambusovými tyčinkami. A pokud se chcete zbavit nepříjemného zápachu na WC, úplně nejideálnější řešení nabízí velké krbové zápalky. Po použití WC prostě jednu tuto velkou zápalku zapalte a nechte celou vyhořet. Budete koukat, jak taková sirka dokáže zatočit s nepříjemným pachem. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky