1) Neschopnost práce

Většina žen opravdu neměla tu možnost, aby si na pár dní lehla jen proto, že má menstruaci. Deníky z devatenáctého století poskytují jen málo informací o tom, že se ženy během období nechaly hýčkat. Zdá se, že i nadále pokračovaly ve svých obvyklých domácích a rodinných povinnostech. I přesto, že Dr. James MacGrigor Allan v roce 1869 londýnské antropologické společnosti řekl, že "ženy jsou během periody invalidní a neschopné žádní duševní nebo fyzické práce".

2) Nekontrolovatelné krvácení

To, že ženy neodpočívaly, neznamená, že považovaly "menzes" za komfortní. K nasávání menstruační krve používaly látkové vložky přivázané nebo zapnuté na opascích, takže to vypadalo jako dětská plena. Tkanina odírala vnitřek stehen, způsobovala opruzeniny a problém byl také s močením, jelikož ženy nenosily kalhotky. Navíc, protože krvácení bylo tabu, se tkaniny musely nepozorovaně namočit, vyprat a osušit. (Zdroj: https://www.civilwarmed.org/menstruating/)

Kdyby se ženy nestyděly, nemusel Dr. Thomas Denman v roce 1805 napsat, že menstrující žena je často "náchylná k periodickým emisím krve z nosu, plic, uší, očí, prsou, pupku a téměř ze všech ostatních částí těla“. Když si představíme, že toto napsal studovaný lékař, nemůžeme se divit, že menstruace byla tak dlouho démonizována. Dr. John Burns ve svých Zásadách porodní asistence (1811) napsal, že to "není jen nemoc, ale je to také nebezpečí, které, pokud nebude správně kontrolováno, může vést k šílenství."

3) Pomatení mysli

Jak to mohlo vypadat v domácnosti Dr. Williama Rowleyho, profesora medicíny na Oxfordské univerzitě a člena Royal College of Physicians, si dokážeme představit z jeho popisu o "passio hysterica" neboli potlačované menstruaci. "Jazyk se třese a mluví nesouvislé věci. Hlas se mění, někdy řve nebo křičí nestoudné věci. Dále mohou ženy vzdychat, pláčou nebo žalostně sténají." Představa, že menstruace vyvolává šílenství, byla hojně rozšířená. Ženy prý byly násilné a mohly páchat kruté činy. V roce 1848 napsal Dr. Jacobi, že v době menstruace byly ženy náchylné k velmi znepokojivému chování: „V takových dobách je žena nepochybně náchylnější k páchání neobvyklých nebo odporných činů než muži.“

4) Vědecký důkaz nerovnosti

To, že ženy menstruovaly, bylo považováno za vědecký důkaz, že se nerovnají mužům a příroda jim určila jinou roli. Perioda také byla zneužívána k posílení předsudků, že ženy nejsou racionální stvoření a vyžadují neustálý dohled. James MacGrigor Allan při projevu v Londýnské antropologické společnosti v roce 1869 uvedl: "Přestože se doba menstruace velmi liší...můžeme zkonstatovat, že v té době jsou ženy nevhodné pro jakoukoli velkou duševní nebo fyzickou práci. Trpí malátností a depresí, které je diskvalifikují, a jejich myšlenky a činy jsou pochybné, což z nich, do určité míry, nedělá odpovědné bytosti, dokud tato krize trvá." Až vědecká studie mezi lety 1890 až 1920 Clelia Duel Moshera a Leta Stettera, kteří studovali menstruaci u vysokoškolských žen, teorii o "menstruační neschopnosti" vyvrátila. (Zdroj: https://inews.co.uk/opinion/columnists/victorian-period-menstruation-nineteenth-century-130987)