Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vyrobte potpourri: Vánoční atmosféru v krásném balení. A je vhodné i jako dárek

Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Pojem potpourri obvykle spojujeme s voňavou směsí sušených květin, okvětních lístků a koření, která v bytě vytváří příjemné ovzduší a zároveň působí velice dekorativně. Vyrobit potpourri v jeho vánoční verzi je naprosto jednoduché a sušené květiny k tomu ani nebudete potřebovat.

Teoreticky vzato, když vezmete větší mísu, pěkně na ni naaranžujete různé druhy ovoce a proložíte je větvičkami z jehličnatých stromů, jednoduché potpourri už máte vytvořené. Ovoce i jehličí se vyznačuje typickou vůní, která hned tak nevyprchá, a samozřejmě je na něj i pěkný pohled. Pokud nám jde však o vůni intenzivnější a zároveň nechceme, aby se z potpourri ujídalo, na jeho přípravě si dáme více záležet.

Řadu ingrediencí do vánočního potpourri už nejspíš budete mít doma: tvrdší citrusové plody (citróny, pomeranče, grepy), hřebíček, celou skořici, badyán, bobkový list a nějaké ty větvičky. Směs lze dozdobit i menšími, dobře usušenými šiškami, sušenými plátky banánů či jablek a zakapat esenciálním olejíčkem s vůní citrusů nebo cedrového dřeva.

Vánoční potpourri

Citrusové plody nakrájejte na kolečka a usušte v sušičce, v troubě nebo na topení. Využít můžete i pomerančovou kůru, ze které vykrajovátky na cukroví vykrájíte tvary hvězdiček a srdíček. Vykrájené tvary rovněž nechte uschnout. Voňavá směs se dá doplnit i několika perníčky nebo drobnými dřevěnými ozdobami, můžete sem přidat skutečně všechno, co vás napadne.

Připravené potpourri uzavřete nejlépe do skleněné dózy a uchovávejte v tmavé spíži nebo skříni, aby neztratilo barvu a nevyprchalo z něho aroma. Na talířku vydrží voňavé několik dní, potom je třeba ho obměnit. Pokud směsí naplníte ozdobný sáček nebo sklenici a převážete je stužkou, budete mít krásný dárek pro maminku, babičku či kamarádku. Inspirujte se ve fotogalerii, jak takové potpourri může ve finále vypadat.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky