Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vánoční nákupy na splátky? Klidně, ale dodržujte těchto 7 zásad

Peníze na vánoce.
Peníze na vánoce.
Zdroj: redakce

Podzim je podle statistik období, kdy si bereme nejvíce půjček. Často bohužel jednáme impulzivně, třeba ovlivněni stresem z vánočních nákupů. Pokud si své výdaje předem nenaplánujeme, mohou nás dluhy přivést do pořádných potíží.

V současné době splácí nějaký dluh více než čtvrtina dospělých Čechů. A až 300 tisíc z nich má problémy se splácením!  Jak je to možné? Půjčky jsou dostupné prakticky na každém rohu a díky tomu roste i ochota nás, zákazníků, si půjčovat. „Lidé jsou bohužel zvyklí jednat impulzivně a půjčovat si na nákup nebo se zavázat ke splátkám bez velkého rozmýšlení,“ popisuje Filip Hrubý z České spořitelny, v čem tkví hlavní riziko nákupů na úvěr.

Pokud si totiž vše předem pečlivě nenaplánujeme, může po Vánocích snadno nastat situace, kdy nebudeme schopní své dluhy splácet. A začne se roztáčet nebezpečný kolotoč, z nějž se jen velmi těžko vystupuje. Dluhy se hromadí, přibývají k nim úroky či penále za zpoždění. Jen naše příjmy jsou stále stejně malé.

Půjček se bát nemusíme. Pokud si však chceme Vánoce užít v poklidu a bez obav z budoucnosti, měli bychom dodržovat několik základních pravidel:

Dokonalý přehled

Jako první bychom si měli udělat přesnou představu o našich rodinných příjmech a výdajích. Dejme si na papír, kolik vyděláváme, i jaké máme běžné měsíční útraty. Zbývá nám ještě na dárky? Nebo je to málo a rozhodneme se pro půjčku? Pokud ano, najdeme v rozpočtu každý měsíc pár tisíc na splátku?

Sázka na jistotu

Pokud chceme mít jistotu, že naše počty sedí, můžeme využít některou z chytrých bankovních aplikací. Například Česká spořitelna letos uvedla internetové a mobilní bankovnictví budoucnosti s názvem George. Spočítá za nás příjmy, naplánuje naše výdaje a upozorní nás i na položky, na nichž bychom mohli ušetřit.

Uzavíráte smlouvu o půjčce? Pečlivě vybírejte. Uzavíráte smlouvu o půjčce? Pečlivě vybírejte. Zdroj: redakce

Počítejme s rezervou

Podle odborníků by každá domácnost měla mít stranou peníze, které použije v případě nečekaných situací. Není tak důležité, jestli je máme uložené pod polštářem, nebo v bance. Důležité je, aby výše této rezervy odpovídala trojnásobku měsíčních výdajů naší domácnosti. A to je dost. Pokud rezervu nemáme, je pro nás jakákoliv půjčka velmi riziková.

Nemáme-li svoji vlastní rezervu, domluvme si ji jinde

Některé bankovní produkty nám umožní jít v případě potřeby do mínusu, například kontokorent nebo kreditní karta. Jiné, jako třeba Peníze na klik, nám vytvoří finanční polštář, který můžeme použít, kdykoliv budeme potřebovat. Nebo také nemusíme. Ale máme jej a díky němu jistotu, že se v případě nečekaných změn nedostaneme do finančních problémů.

Pečlivě vybírejme, kde si půjčíme

Pamatujme, že krátkodobé půjčky jsou rizikovější a mnohdy i velice drahé. Jakmile se klient se splátkou zpozdí, hrozí mu vysoké sankce. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představují 85 % všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun. Proto buďme opatrní při půjčování peněz od firem, které se živí rychlými půjčkami. Bezpečnější je si půjčit od banky, jíž známe a která má kamenné pobočky.

Peníze pod kontrolou díky mobilní aplikaci. Peníze pod kontrolou díky mobilní aplikaci. Zdroj: redakce

Nenechme se oklamat

Před uzavřením smlouvy či sjednáním nákupu na splátky bychom si měli být 100% jistí podmínkami. Pokud něčemu nerozumíme, nebo si nejsme jistí výkladem jednotlivých bodů ve smlouvě, ptejme se! Jestliže nám obchodník vysvětlení neposkytne nebo vůbec nekomunikuje, rychle pryč!

I bez půjčky to někdy musí jít

V některých případech se může stát, že nám banka odmítne úvěr či kontokorent zřídit. Pokud ano, dělá to s ohledem na naši bezpečnost. U každé žádosti totiž musí vyhodnocovat, jestli budeme schopni v budoucnu splácet. Pokud bychom na splátky neměli, hrozí nám malér. Jistě, na ulici či internetu najdeme desítky jiných možností, jak si půjčit. Ovšem tím nad svými problémy jen přivřeme oči a odsuneme je do budoucna. Vrátí se nám jako bumerang.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU