Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ženy před 100 lety: Proč nesměly překusovat nitě, jíst cukr a panikařit z uhrů

Na sex se počátkem 20. století nahlíželo zcela jinak než dnes.
Na sex se počátkem 20. století nahlíželo zcela jinak než dnes.
Zdroj: archiv

Antiperspiranty, deodoranty nebo žvýkačky na osvěžení dechu. Moderní žena má řadu prostředků, jak se na rande nebo milostné hrátky uvést do pořádku. Naše babičky na tom ale byly podstatně hůře.

„Zuby mnohých dívek nepochopitelným způsobem bývají zanedbávány tak, že byť i dívky ty měly sličný, příjemný obličej, jakmile ústa otevrou, stávají se odpornými," píše se v knize Žena, její krása a život pohlavní, která vyšla roku 1920.

Po každém jídle bylo dobré si zuby vyčistit párátkem z brku nebo kosti. Neměla se též kousat tvrdá strava, například ořechy, pecky nebo cukr. „Nepřekusovat při šití nitě!" varuje dobová literatura.

Rovněž péče o pleť byla poněkud odlišná: „Aby kůže nebyla náchylná k poruchám, nutno ji otužiti. K mytí hodí se dobře obyčejná říční voda, houba a mýdlo." V zimě se měly krásky koupat ve vodě teplé, v létě naopak ve studené. „Ženy nervosní a ke křečím náchylné smí se koupati jen ve vodě teplé, poznenáhlu pak ve vlažné," pamatuje text na jednu výjimku.

Na pleť v obličeji byl nejlepší borax, který nechával rozpustit v dešťové vodě v poměru jedna ku dvaceti. 

Pokud se objevily uhry, neměly ženy panikařit. „Nejlépe je odstraníme, vymáčkneme-li je hodinkovým klíčkem či vytlačovačem uhrů," radila zasvěceně dobová kniha.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky