Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rakovina konečníku: Jaké jsou její první příznaky a kdo je nejvíc ohrožen?

Pacient
Pacient
Zdroj: profimedia
Pacient

Neexistuje většího strašáka než rakovina. Krutá nemoc, která se může nečekaně objevit u kohokoliv z nás, má mnoho druhů, o některých se mluví víc, o některých méně. Jednou z těch rizikovějších a méně známých je rakovina konečníku. U koho se objevuje nejčastěji a jaké jsou její příznaky?

Neexistuje proti ní charitativní pochod, není pro ni účelově přejmenován žádný měsíc roku, celková osvěta chybí, přesto není o nic nebezpečnější než rakovina prsu či prostaty. Není však tak běžná a mnoho lidí ani netuší, že rakovina konečníku vůbec existuje a může postihnout i je. Na tomto typu raka je nejrizikovější to, že se zpočátku vůbec neprojevuje. Jejímu riziku také nahrává ostych populace nechat si zadní partie prohlédnout od praktického lékaře. Když se rakovina konečníku nezjistí včas, může napáchat velkou škodu, končící smrtí.

Rizikové faktory, stejně jako u většiny typů rakovin, jsou špatná životospráva. Přesto oproti jiným typům rakoviny její vznik ovlivňuje i sexuální život.


Rizikové faktory:

  • Věk nad 50 let
  • Kouření
  • Drogy
  • Špatná životospráva
  • Vyšší počet sexuálních partnerů
  • Častý anální sex
  • HIV/AIDS

Že vám je více než 50 let a kouříte ale nemusí nutně znamenat, že tímto typem rakoviny trpíte. Přesto lékaři doporučují ve vyšším věku pravidelná preventivní vyšetření. Na pozoru by se ale měly mít i mladší generace. Vyhledat lékaře byste rovněž měli i ve chvíli, kdy zpozorujete určité změny. Nejčastějšími příznaky rakoviny konečníku jsou:

Lékaři zdůrazňují, že čím dříve je rakovina podchycena, tím větší šance je na uzdravení. Při každém podezření je nejlépe navštívit lékaře, který může rakovinu diagnostikovat velkou škálou vyšetřovacích metod. Mezi nejčastější patří endoskopie, při níž vám bude do těla zavedena malá kamerka. Podobným způsobem funguje i anoskopie, což je vyšetření konečníku speciálním přístrojem připomínající krátkou trubičku. V obou případech lze odebrat vzorek k biopsii. Rozsah nádoru lze zase určit transrektálním ultrazvukem, speciální sondou, která rovněž zjistí, zda nádor neprorostl trávicí trubicí. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky