S úklidem vždy začínejte shora, koberce vysávejte proti směru vlasu a při mytí oken zásadně začínejte rámy. To jsou jen některé z rad, které prozrazují profesionální uklízečky.

Věděli jste, že:

  • 33 % žen má rádo úklid – alespoň podle posledního průzkumu.
  • 28 % žen nemá odpor k žádné domácí práci.
  • Ve 35 % domácností má úklid na starost pouze žena.
  • 20 % lidí si uklízí výhradně samo.
  • 1 % domácností u nás má najatou hospodyni na všechny domácí práce.

Začněte shora

S úklidem vždy začínejte odshora. Nejdříve ukliďte věci, které máte v dosahu očí. Otřete prach vlhkým hadříkem anebo utěrkou z mikrovlákna, umyjte, co je potřeba. Tahy dělejte opět shora dolů. Pokud byste nejdříve umyla zem a pak uklízela, prach a nečistoty shora vám na ni napadají a můžete začít znova. Mytí země by mělo být v úklidu až tou poslední částí.

Koberce vysávejte proti směru vlasu

Abyste prach a nečistoty z koberce dostala co nejefektivněji, vždy je vysávejte proti směru vlasu. Ten zjistíte tak, že kousek koberce nejdříve přejedete malým kartáčkem. Jen tímto způsobem vlas koberce nadzvednete a dostanete se nejhlouběji, jak je to možné. Odstraníte i roztoče a případné zárodky plísní. Pokud byste luxovala po směru vlasu, šly by pryč jen povrchové nečistoty.

Při mytí oken začněte rámy

Okna nemyjte, pokud se teploty na slunci blíží ke čtyřicítce. Nejen, že byste z horka mohla zkolabovat, ale mytí není tak účinné, protože čisticí prostředky se velmi rychle vypařují. Při mytí oken začněte nejprve rámy. Až poté se vrhněte na skla. Jsou-li hodně znečištěná, nejdříve je umyjte čističem vhodným na sklo (někdo doporučuje i obyčejný saponát) a poté ještě jednou čistou vodou. Nejsou-li okna příliš špinavá, můžete to zvládnout i utěrkou z mikrovlákna.

Kuchyň a toaletu nechejte na závěr

Nezačínejte úklid v kuchyni. Naopak napřed ukliďte obývající pokoj, ložnici, případně další pokoje, které používáte. Věci, které nevíte, kam dáte, odneste do kuchyně. Až ji budete uklízet, rovnou je roztřídíte, zařadíte či vyhodíte. Po úklidu kuchyně se vrhněte na koupelnu se záchodem. I zde postupujte shora a nezapomeňte, že jde o místo, kde sídlí hodně bakterií. Proto je dobré použít zde desinfekční čističe.