Příběh Ivety (25): Šéf zneužívá mé špatné rodinné situace!

Zdroj: Shutterstock.com

Iveta sama vychovává tříletou holčičku a jen stěží našla po rodičovské dovolené práci. Její šéf ji sice bez zkušeností zaměstnal, ale její nepříznivé situace zneužívá. Jak?

„Práci nutně potřebuji. Vychovám dcerku sama, moji rodiče už nežijí a otec dcerky se k ní nijak nehlásí,“ vysvětluje pro začátek Iveta (25) a pokračuje: „Byla to velmi krátká známost a i když mi přišlo, že si rozumíme a že mě partner miluje, když jsem mu oznámila, že čekám dítě, obrátil se ke mně zády. Skončila jsem tak u kamarádky s malým miminkem a nevěděla jsem, co dál.“ Život se s Ivetou nemazlil, její rodiče tragicky zahynuli při nehodě, když bylo dívce pouhých 17 let. Rok žila u své tety, ale jakmile dosáhla plnoletosti, zkusila se osamostatnit. Povedlo se, ale tak tak zvládla uživit sama sebe. „Tak nějak jsem se potloukala od brigády k brigádě. S maturitou a bez nějakého zaměření jsem jen těžko něco sháněla.“ Iveta bydlela s kamarádkou v menším bytě a byla spokojená. Jenže pak se jí život obrátil vzhůru nohama.

„Poté, co jsem přivedla dceru na svět, bylo to těžký, ale ona mě každý den přesvědčovala, že jsem udělala dobře. Ve dvou letech maličké jsem ale musela začít pracovat, peníze už nám začínaly chybět víc a víc. Našla jsem si starou paní na hlídání, která to dělá za symbolickou cenu. Občas mi pohlídají také kamarádky. A našla jsem si práci.“ Iveta dělá asistentku ředitele v jednom nadnárodním podniku. „Je to dobrá práce a i dobře placená. Vyhověli mi tady s polovičním úvazkem. I když jsem tu asi více hodin, ale mám v podstatě volnou pracovní dobu a mohu se věnovat dceři a čas v práci podřídit jí.“ Má to ale jednu nevýhodu. Její šéf nesnadné životní situace Ivety zneužívá a začal ji obtěžovat.

„Asi se mu líbím. Možná proto mě vzal, i když jsem s touto prací neměla žádné zkušenosti a musela se hodně učit. Zaplatil mi dokonce jazykový kurz. Jenže i když jeho nadbíhání začalo pracovními záležitostmi, teď neváhá poslat mi sms s nabídkou sexu nebo se mě, kdykoli prochází kolem, dotkne. Má na mě i nechutné řeči.“ Ivetě se samozřejmě jeho chování nelíbí, několikrát ho i odmítla. „Je ženatý a má malé děti. A ne že by nebyl hezký, ale já tohle nedělám. Jeho zájem byl na začátku příjemný, ale teď se mi zhnusil.“ Když se mu snaží Iveta vysvětlit, že jí jeho chování není příjemné, vysměje se jí přímo do očí. „Jednou mi dokonce řekl, ať dám výpověď. Že mě tu nedrží, ale že si je jistý, že to neudělám.“

I když se Iveta bojí, zákon stojí na její straně. Sexuální obtěžování je popsáno v zákoníku práce a je vnímáno také jako diskriminace. Je tedy rozhodně dobré začít se bránit. I když pro Ivetu nebude obrana snadná a nechce přijít o práci, ozvat by se měla. V takovém případě se ale musí připravit na to, že situace v práci nebude úplně růžová. Řešením může být pomoc od personalisty nebo nadřízeného Ivetina šéfa. Zaměstnavatel musí zjednat nápravu, pokud by tak neučinil, mohl by být i on potrestán. Nejčastější řešení pak bývá, pokud je ta možnost, přesun pracovníka na jiné pracoviště v rámci firmy. Ještě předtím, než se do sporu Iveta pustí, měla by si zajistit nějaké důkazy – tedy svědectví, sms zprávy, emaily apod.

„Všechny zprávy mám. To, že se něco děje, ví i moji kolegové, spíše si ale myslí, že s ním něco mám. Nikdo mi totiž nechce věřit, že bych já jako svobodná matka, která potřebuje peníze, odmítla šéfa, který mi chtěl snést modré z nebe. I proto je mi tahle situace nepříjemná. Nechci, aby si někdo mylel, že jsem z těch, co jdou za peníze. Ano, mám dítě, ale chci ho živit tak, abych se nemusela stydět. Je to snad špatně?“ ptá se Iveta.

Co byste Ivetě poradili vy? Existuje nějaké „bezbolestné“ řešení?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky