Nikdy by mě nenapadlo, že muž, kterého jsem si vzala, o němž jsem věřila, že bude mým celoživotním společníkem, mě opustí a zanechá ve stavu naprosté zkázy. Když jsem říkala "ano", uvědomovala jsem si, že má několik chyb - byl tajnůstkářský, trochu nezodpovědný - ale nikdy jsem si nedokázala představit rozsah tajemství, které přede mnou skrýval, ani důsledky, které to bude mít pro můj život.

Po dvou letech našeho manželství bez jakéhokoli varování zmizel. Když jsem zjistila proč, zachvátila mě panika – nadělal nám spoustu dluhů. Byla to zrada, která přesáhla pouhé finanční zruinování; rozbila důvěru, na které jsem náš vztah vystavěla.

Bez rodičů bych to nezvládla

Nijak nezastírám, že hlavní břemeno mého špatného výběru partnera nakonec padlo na mé rodiče. Ti nezištně obětovali úspory, aby mě zachránili před situací, ve které mě manžel zanechal. Nemohla jsem si pomoci, ale cítila jsem kvůli tomu hluboký pocit viny a hanby. Jako bych zklamala nejen sebe, ale i lidi, kteří mě milovali a podporovali.

Dlouho mě pronásledoval hněv, bolest a pocit zrady. Rány, které mi můj muž způsobil, byly hluboké nejen co se týče financí, ale také co se týče důvěry v ostatní. Jak jsem mohla být tak slepá? Jak si mám znovu věřit, že se najdu někoho, kdo nebude zase takový a zase mě nenechá úplně ve štychu?

Jak mám znovu věřit?

Uvědomila jsem si, že moje vyléčení z téhle „lásky“ bude ještě dlouhý a náročný proces. Obnovit důvěru v sebe sama po takovém traumatickém zážitku není snadné. Obnovit důvěru v ostatní se mi zdá skoro nemožné. Je to cesta, která ještě zdaleka není u konce a je otázkou, zda v mém případě vlastně na konec té cesty někdy ještě dojdu. Ale jak říká moje terapeutka: nikdo neví, co přinese zítřek.

Všem ženám, které možná čtou tento článek a také se potýkají s následky zrady - vězte, že v tom nejste samy. Pokud jste kvůli tomu na dně, nebojte se kvůli svým nejistotám navštívit odborníka. Obklopte se blízkými a pamatujte, že vaši hodnotu nedefinují činy druhých. Časem je snad možné se uzdravit. Já v to doufám. Zatím ale ještě znovu věřit nedokážu.

*Jména byla z důvodu ochrany soukromí změněna.

Související články