Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Svému mazlíčkovi můžete porozumět ještě lépe: Podívejte se, jak vás vidí

Tušíte, co právě teď váš mazlík vidí?
Tušíte, co právě teď váš mazlík vidí?
Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (13)

Pokud doma chováte domácího mazlíčka, určitě vás už nejednou napadlo, jak vás asi vidí a, co si o vás myslí. Otázku, co si o vás váš pes myslí, vám nezodpovíme, ale to, jak vás vidí, vám říct můžeme. Nebo ještě lépe, ukážeme vám to. 

Plazi

Možná vás to vůbec nepřekvapí, ale plazí zrak je asi nejvíc odlišný od lidského. Hadi vidí teplokrevné živočichy, kteří jsou jejich kořistí, právě díky krvi. V podstatě je v přírodě jejich zrak odlišuje barevně. 

Býložravci 

Kráva nevidí barvy. Zajímavé, že? Tedy vidí jen jednu barvu, podivně oranžovočervenou a její jednotlivé odstíny. Na druhou stranu vidí všechno zhruba o půlku větší než to ve skutečnosti je. Oproti tomu kůň vidí svět v odstínech žluté a má slepý bod přímo před sebou, nevidí si na nos. To je cena za to, že jeho zorné pole je jinak více než 290°. Vidí si skoro až na zadek. 

Ryby

Zrak ryb je také velice odlišný od lidského a odlišný je i zrak u jednotlivých druhů ryb. Třeba taková akvarijní rybička vidí jen modrou, červenou a zelenou barvu a její paměť je jen 3 vteřiny. Žraloci vidí výborně odrazy slunce na kůži jiných ryb, krunýřích želv a také třeba na ploutvích potapěčů. Ryby, které žijí hodně hluboko v moři zase vidí perfektně ve tmě, která tam panuje, ale barevné spektrum moc obdivovat nemohou, protože vidí jen šedě. 

Ptáci

Ptačí oko je schopné zachytit pohyb i na velkou vzdálenost a vidí vlastně všechno o hodně blíž, než to od nich ve skutečnosti je. To asi nikoho nepřekvapí. Třeba orel zahlédne myš až na 300 m, ale i takový holub má zrak mnohem lepší než lidé, byť si jich lidé moc neváží. 

Hmyz

Hmyzí říše je, co se vidění týče, opravdu úchvatná. Mouchy, včely i ostatní hmyzáci vidí svět zpomaleně. V tzv. slow motionu. Mouchy mají vidění navíc trochu rozzrněné a rozostřené, včely nevidí červenou barvu, ale místo ní mají zářivě modrou. Pole vlčích máků je pro ně doslova a do písmene azurové moře. 

Domácí zvířectvo

To nejzajímavější nakonec. Krysy, psi a kočky. Krysy vidí svět také zpomaleně a navíc každým okem jinak, proto dokáží reagovat na nebezpečí rychleji než jiná zvířata. Psi nevidí červenou a oranžovou barvu, ale zato vidí naprosto dokonale modrou a fialovou. Navíc psí oko je schopné rozpoznat až 40 odstínů šedé a vidí všechno zpomaleně, proto pes ví, kam skočit, když běží pro letící míček. A na závěr kočky, ty, kromě toho, že svět je jedno velké škrabadlo, vidí svět v modrošedé. Nevidí totiž červenou a zelenou barvu. Jejich zrak se podobá zraku dravých ptáků, vidí na velkou vzdálenost a také jejich zorné pole je daleko širší než u člověka a ve finále i u psa. V otázce toho, zda jsou lepší psi, nebo kočky, můžeme v tomto případě říct, že jednoznačně kočky. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky