Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Poučme se z historie: Některé snímky by měl vidět každý!

Druhá světová válka
Druhá světová válka
Zdroj: Youtube.com
Prohlédněte si všechny fotografie (25)

Tato neuvěřitelná směs historických fotografií vás zaručeně dostane! Najdete v ní totiž snímky, které jste zaručeně nikdy neviděli. Například fotografie, která se jmenuje "nejkrásnější sebevražda", snímek osla s plynovou maskou, či fotografii toho, co zbude po člověku po výbuchu nukleární bomby...

Věděli jste, že podíl na rozvoji barevné fotografie měl také moravský chemik a vynálezce Karel Schinzel? Ten v roce 1905 podal ve Vídni žádost o patent týkající se procesu, který nazval “katachromie“ – jednalo se o postup vyvolávání snímků na fotografický materiál se třemi citlivými vrstvami. Jeho vynález se stal později důležitým základem, díky němuž mohly být později po roce 1935 vyráběny filmy Kodachrome a Agfacolor.

Během 1. světové války pracoval na zdokonalení svého patentu. Konkrétní návrh předložil komisi expertů roku 1922; ta jej však označila za nerealistický. Série jeho článků v časopise Das Lichtbild vyvolala pozornost ve firmách Kodak v USA a Agfa v Německu, kde postřehli význam Schinzelova výzkumu.

V roce 1936 jej společnost Eastman Kodak pozvala na návštěvu továren do Rochesteru, New Yorku a později do Londýna. Po delších vyjednáváních firma od Schinzela odkoupila za nízkou částku práva k 27 patentům, mj. i patent na barevné vyvíjení s postupnou spektrální expozicí, který byl později označen za převrat ve vývoji fotografie.

Schinzel se poté vrátil v nevalné finanční situaci do Opavy. Necelý rok po návratu se Kodak na Schinzela obrátil znovu, aby jej požádal o pomoc při zavádění masové výroby. Schinzel po krátkém váhání souhlasil a během několika měsíců intenzivní práce byly problémy vyřešeny. 

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky