Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

V Norsku spojili neslučitelné: O Velikonocích tu vrcholí sezóna detektivek!

Velikonoce podle Norů - pohoda, teplý čaj a dobrá detektivka.
Velikonoce podle Norů - pohoda, teplý čaj a dobrá detektivka.
Zdroj: Shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (8)

V každé zemi se velikonoční svátky slaví jinak. My splétáme pomlázky a chodíme koledovat, v Německu hledají vajíčka ukrytá v trávě. V Norsku ale spojili na první pohled neslučitelné.

Reklama v novinách

Psal se rok 1924 a neznámý norský spisovatel přemýšlel, jak zvýšit prodejnost své detektivní prvotině. Všechny své úspory investoval do reklamy v novinách. Ty ale upoutávku na jeho román Noční vlak do Bergenu (Bergenstoget plyndrett i natt) otiskly hned na titulní stranu a čtenáři vzali knihkupectví útokem. Tato náhoda byla základem úsměvné norské tradice, která se dodržuje dodnes.

Ráj spisovatelů

Norsko patří mezi nejsečtělejší národy světa. Po většinu roku zemi svírá krutá zima, a tak je posedávání u krbu s chytlavou knížkou v ruce dobrý způsob, jak přežít den. Jo Nesbo, Jonny Halberg, Knut Faldbakken, Jon Fosse, Tom Egeland, Gunar Staalesen nebo Uni Lindell a Kim Smage patří mezi nejvýraznější postavy norské literatury. Těsně před velikonočními svátky mají vydavatelství napilno a produkují mnoho detektivních příběhů z rukou těch nejslavnějších i začínajících spisovatelů. Jsou všude. Knihkupectví praskají ve švech, v televizi se dokola omílají příběhy plné záhadných mordů a spiklenectví, krátké povídání je i na krabicích od mléka. Na tetrapakových obalech se objevují jen krátké komiksy s vlkem Ulfem Ulvheimem a jsou častým tématem k ranním diskuzím.

I u nás jsou norské detektivky známý pojem a mrazivé příběhy si našly spoustu fanoušků.

Klasika

Pohodový den s detektivkou platí v Norsku za téměř stoletou tradici, kterou jen tak něco nepřekoná. Mimo to dodržují i několik rituálů, které se více přibližují běžným velikonočním oslavám. Hledají velká papírová vajíčka naplněná sladkostmi a pochutnávají si na jehněčích žebírkách a buchtách s pomeranči.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky