Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lisa ztratila svou malou dceru: Nedávejte děti spát do autosedačky, varuje

Zdroj: Shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (4)

Mia byla roztomilá zdravá holčička jako další děti v jejím věku. Když jí bylo 17 měsíců, její maminku šokoval telefonát ze školky: "Mia se neprobudila z odpoledního spánku."

Přivolaní lékaři už u dítěte nenaměřili žádnou mozkovou aktivitu. Příčinou smrti podle nich byla poziční asfyxie, neboli udušení v důsledku spaní v nevhodné pozici, která brání přirozenému dýchání. Jak se to mohlo stát?

Vychovatelka neuložila Miu ke spánku do postýlky, ale do autosedačky. Tu pak i s dítětem postavila do temné místnosti a odešla. "Když dáte autosedačku do auta, bude skloněna v úhlu 45°. To dítěti umožňuje zaklonit hlavu i krk dozadu a dýchací ústrojí není blokováno," vysvětlila americká lékařka Natalie Azar. "Pro spánek mimo auto ale autosedačky vyráběné nejsou. Pokud pořádně neutáhnete popruhy, dítě se v sedačce sveze dolů, nepřirozeně se skrčí, může se i udusit na popruzích."

Mia byla veselá zdravá holčička. Mia byla veselá zdravá holčička. Zdroj: Youtube

Nesprávná poloha autosedačky způsobila, že Mia se svými vrstevníky už vyrůstat nebude. Její maminka Lisa dodnes stěží potlačuje slzy, když o tragické události hovoří. "Byla naším prvním dítětem, nádherná holčička, po všech stránkách naprosto zdravá," říká Lisa, která se rozhodla promluvit o svém případu veřejně, a varovat tak další rodiče. "Když ve městě vidím maminky jak v kavárnách odkládají děti na zem v autosedačkách, oslovím je a řeknu jim, že jsem měla 17ti měsíční holčičku, která při spaní v autosedačce zemřela. Vybízím je k opatrnosti."

Případ bohužel není ojedinělý. Za poslední čtyři roky zemřelo jen ve Spojených státech při spánku v autosedačce 31 dětí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky