Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nečekané a skvělé způsoby použití zubní pasty, které by vás asi nenapadly

Zubní pasta
Zubní pasta
Zdroj: Shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Zubní pastu má doma každý a každý ji aspoň dvakrát denně vezme do ruky, aby si s ní mohl vyčistit zuby. Ovšem pasta má i mnoho jiných využití! My jsme pro vás připravili šest, které vás zřejmě překvapí, ale určitě je doporučujeme vyzkoušet!

Věděli jste, že první zmínky o zubní pastě pochází z Egypta, a to ze 4. století př. n. l. Tehdejší “pasta“ se skládala ze soli, pepře, mátových listů a květů kosatce. Římané používali zubní pastu, jejíž hlavní složkou byla lidská moč. V 18. století se v Americe používala k čištění zubů pasta ze spáleného chleba. Zubní pasta nebo dříve často používaný prášek se celosvětově rozšířily až v 19. století. Kolem roku 1800 se používal zubní kartáček pouze s vodou, později na popularitě získávaly zubní prášky, zpravidla domácí výroby, složené zejména z křídy, rozdrcených cihel a soli.

Okolo roku 1900 se začala zubní pasta vyrábět z peroxidu vodíku a sody, ale trvalo jí až do první světové války, než sesadila z trůnu popularity zubní prášek. V roce 1914 se do zubní pasty začal přidávat pro zdraví zubů důležitý fluorid.

Podívejte se také, jak si z pasty na zuby můžete vyrobit antistresovou hmotu! 

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky