Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nebojte si říct o vyšší plat: Tato strategie zafunguje vždycky!

Žena v práci
Žena v práci
Zdroj: shutterstock.com

Chystáte se na pohovor a čeká vás dotaz na plat, anebo naopak pracujete již dlouho na jednom místě, avšak stále za stejné peníze? Pak se nebojte říct si o vyšší výplatu.

Situace 1. Hledáte práci

Hledáte práci a chystáte se na přijímací pohovor? Pak vás jistě nemine oblíbená otázka týkající se vašeho budoucího platu. Tedy vlastně dvě – první, jaký plat byste si představovala, často následuje druhá, a to pod jaký plat byste nešla. A proto je vždy dobré počítat s tím, že druhá otázka přijde a rozmezí si předem určit. Tyto dvě částky by neměly být totožné a měly by ukázat prostor, ve kterém se s potencionálním zaměstnavatelem budete pohybovat. Padnou-li dvě částky, počítejte s tím, že tu vyšší určitě nedostanete a o tu nižší možná ještě budete bojovat. Myslete na to a k pohovoru jděte s nejnižší možnou hranicí platu, pod kterou nejste ochotna jít.

Absolvent vs. zkušený profík

Jste-li čerstvou absolventkou, není vhodné se přecenit, praxe je praxe a začínáte-li kariéru, nehodí se říkat si o plat, o který by se možná mohl ucházet člověk se zkušenostmi. Naopak pokud v oboru už nějakou dobu působíte, nebojte se upozornit na úspěchy, kterých jste dosáhla, na jazykové znalosti, jsou-li třeba a na tomto základě vystavte svůj požadavek na plat. Pro většinu lidí je taková otázka nepříjemná. Je ale běžnou součástí pohovorů, a tak je dobré se na ni připravit.

Situace 2. Máte práci

Pracujete u firmy už nějakou dobu a máte pocit, že by vám mělo být přidáno? A navíc víte, že nová kolegyně dostala nástupní plat stejný jako vy po pěti letech? Sestavte si seznam všech úspěchů, kterých jste v posledních letech dosáhla. Ať už to byla práce přesčas, sehnání nových klientů nebo úspěch vašeho projektu, seberte odvahu a běžte za vaším nadřízeným s pádnými argumenty.

10 bodů, jak si říct o vyšší plat

  1. Zjistěte, zda byste jinde dostali víc
  2. Nevyzvídejte u kolegů, uškodí vám to
  3. Nesplacená hypotéka není dobrým důvodem ke zvýšení platu
  4. Svoji žádost dobře načasujte
  5. Našlapujte opatrně a připravte si půdu
  6. První kartu musíte vynést vy
  7. Netlačte protistranu ke zdi a nevyhrožujte
  8. Netrvejte na okamžité odpovědi
  9. Pokus se dá zopakovat, ale až za nějaký čas
  10. Nezapomeňte, že benefity tvoří součást mzdy

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky