Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Poradíme vám, jak se vyhnout nenáviděnému žehlení pomocí jednoduchých triků

Zdroj: Shutterstock.com

Pokud žehlení nepatří mezi vaše oblíbené domácí práce nebo na něj nemáte pokaždé čas, možná vám přijdou vhod tipy, jak se bez žehličky obejít, aniž byste strašili okolí ve zmačkaném prádle. Jde to.

Prádlo se samo vyžehlí v sušičce

Máte-li sušičku a můžete na ní nastavit program páry, nejspíš už vůbec nežehlíte. Pára vyrovná všechny záhyby a prádlo je po sušení krásně nadýchané, stačí ho jen složit a odnést do skříně.

Jestliže program sušení v páře vaše sušička nenabízí a na usušeném prádle jsou pořád vidět nevzhledné záhyby, dejte zmačkané kusy oblečení do sušičky spolu s dvěma kostkami ledu. Sušičku zapněte na vysokou teplotu a nechte ji běžet asi 15 minut, aby se led brzy proměnil v páru, která záhyby vyrovná.

Sušičku nikdy nepřeplňujte. Čím méně oblečení do ní vložíte, tím méně zmačkané je vytáhnete.

Jak to zvládnout bez sušičky

Kdo má k žehlení opravdu odpor, určitě už má vychytané způsoby, jak prádlo dobře pověsit, aby se samo vyrovnalo už na prádelní šňůře. Někdo se dokonce spokojí s tím, že se oblečení "vyžehlí" až na těle. Samozřejmě záleží na tom, co nosíte a z jakého je to materiálu.

Obecně se ale prádlo tolik nezmačká, když u pračky nastavíte ždímání na nižší otáčky. Podobně jako v případě sušičky bychom neměli přeplňovat ani pračku. Vyprané prádlo dobře protřepeme a pověsíme ideálně do vánku, který ho pěkně načechrá. Halenky a šaty je dobré sušit na ramínku, aby se vyvěsily do svého přirozeného tvaru.

Tip: Nenechávejte prádlo přeschnout na horkém slunci nebo u radiátoru. Vlákna ztvrdnou a oblečení budete moci postavit do kouta, jak bude prkenné. Raději ho sundejte ve chvíli, kdy není stoprocentně suché, a dosušte na ramínkách při pokojové teplotě, případně s pomocí fénu na vlasy.

Pokud potřebujete rychle vyžehlit jedinou halenku a nechce se vám kvůli tomu vytahovat žehlící prkno, pověste ji na ramínko v koupelně, když se sprchujete. Pára ze sprchy varhánky vyrovná.

V internetových diskusích pak můžeme najít další rady: často je doporučován ocet, který údajně v pračce prokáže lepší službu než jakékoli změkčovadlo. Z prádla prý není vůbec cítit, a navíc mu pomůže zachovat původní barvu.

Záhyby na oblečení můžete vyrovnat také s pomocí speciálních sprejů, které jsou k dostání v drogeriích. Uvolňují vlákna a dají se použít téměř na všechny druhy tkaniny.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky