Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nákupy potravin v době pandemie: Jak snížit riziko přenosu viru z jídla

Nakupování za časů korony.
Nakupování za časů korony.
Zdroj: Profimedia.cz

Nakupování potravin je jednou z činností, které prostě ani v koronavirové krizi nemůžeme vynechat. Supermarkety zavedly bezpečnostní opatření, ovšem pořád se jedná o místa se zvýšenou koncentrací lidí, a tedy z hlediska přenosu koronaviru potenciálně riziková. Riziko jde ovšem výrazně eliminovat, pokud budeme dodržovat následující doporučení.

Doporučené postupy při zacházení s nákupem vlastně nezačínají až ve chvíli, kdy přineseme tašky domů, ale ještě předtím, než do obchodu vůbec vyrazíme. Nákup bychom si měli především naplánovat na určitou dobu dopředu, abychom do obchodu nechodili každý den pro pár položek a zbytečně nevystavovali sebe i okolí případnému riziku. Do obchodu bychom měli samozřejmě vyrazit zdraví. Pokud se necítíme dobře, jsme v karanténě, nebo jsme dokonce potvrzení pacienti s covidem-19, na návštěvu obchodu zapomeneme a požádáme někoho blízkého či různé placené služby, aby nám nákup dovezli.

I když nám v návštěvě supermarketu nic nebrání, musíme dodržovat určitá opatření. Roušky jsou samozřejmost, bez té nás dovnitř ani nepustí. Předtím, než se chopíme nákupního vozíku nebo košíku, bychom měli použít dezinfekci na ruce, případně si vzít jednorázové rukavice, které jsou v obchodech k dispozici. I v obchodě bychom měli pokud možno dodržovat patřičné rozestupy, a to i ve frontě, rozhodně se nebudeme na nikoho tlačit.

Při nákupu by mělo dvojnásob platit, že vybíráme očima. Pečivo nabíráme přiloženými kleštěmi, a pokud ne, tak platí, že na co sáhneme, to si taky vezmeme. Ohmatat deset rohlíků, než najdeme ten správně křupavý, je nevhodné v každé době, ale teď je to vyložené ignorantství. Zaplatíme pokud možno bezkontaktně a nákup dopravíme domů. Ale jak s ním teď správně zacházet?

Platba kartou. Platba kartou. Zdroj: Profimedia.cz

Asi nejlepší je použít selský rozum. Rady, které se objevovaly se začátkem pandemie, tedy že je potřeba nechat nákup několik dní v chladu, například v garáži, aby měl virus čas z povrchů zaniknout, nejsou v běžném provozu reálné a s postupujícími znalostmi o chování viru ani nejsou nutné. Určitá hygienická pravidla ale potřebná jsou a v jejich dodržování bychom nyní měli být důslední. Po příchodu domů si pečlivě umyjeme ruce. Obaly nakoupeného zboží otřeme hygienickými dezinfekčními ubrousky, ovoce a zeleninu umyjeme pod tekoucí vodou. Je také vhodné pravidelně dezinfikovat lednici, ale to jistě děláme bez ohledu na koronakrizi. Pokud jsme nákup přinesli v látkové tašce, což by bylo chvályhodné už z hlediska ochrany životního prostředí, není od věci ji vyprat.

Není tedy nutné pohlížet na nákup s obavami jako na jaderný odpad, ale pravidla hygieny bychom zachovávat měli. A co se týče například mytí rukou poté, co přijdeme zvenku domů, tak to bychom si mohli všichni zachovat i v časech, až bude koronakrize za námi.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky