Genie: Divoké dítě strávilo jedenáct let života samo, bez lásky a v řemenech

Jedna z mála fotek s rodinou.
Prohlédněte si všechny fotografie (16)

Čas od času vyplují na povrch zrůdnosti, kterých je člověk schopný se dopustit dokonce na svých vlastních dětech. Známý je příběh ukrajinské dívky Oxany, kterou vychovali psi, nebo kauza Amstetten, kdy Fritzl roky věznil svou dceru a jejich společné potomky v malé místnosti.

Na skutečnost, kdy rodiče vězní, trýzní, šikanují a zneužívají své vlastní děti, upozornil oscarový snímek Pokoj. Brie Larson se se svým synem (Jacob Tremblay) roky tísnila v malé místnosti a snažila se mu vynahradit ztracené dětství. Zhruba v polovině filmu se dvojici podařilo uniknout a zbytek času byl v režii podlomené psychiky a neschopnosti se přiblížit a socializovat. To bylo dost možná ještě děsivější, než samotné věznění. A podobné osudy se bohužel odehrávají, jen bývají před veřejností dobře maskovány. 

Nepoznala lásku

V roce 1957 se v kalifornském městečku Arcadia narodila Genie, zdravá a veselá holčička. Její otec jí ale nikdy nedal najevo lásku, sám neprožil šťastné dětství (matka byla prostitutka) a k rodině si vytvořil odpor. Krátce před druhými narozeninami ji izoloval od zbytku rodiny. Matka, která trpěla zhoršující se oční vadou, byla příliš submisivní na to, aby protestovala. Třináct hodin denně byla Genie přivázána k nočníku, v noci dostala plenu a spala uvězněná ve spacáku. Dostávala jen tekutou kojeneckou stravu nebo suché obiloviny bez chuti. Vše vyvrcholilo ve chvíli, kdy otec staršímu bratrovi přikázal, aby svou sestru zneužil. V rodině, kde byl zbytečný zvuk nebo slovo navíc bez předchozího dovolení trestáno fyzickým násilím, se neprotestovalo. A tak Genie trpěla dlouhých jedenáct let.

Štěstí v neštěstí

Shoda náhod, kdy matka se svými dětmi šla vyřídit pochůzky po úřadech a "zabloudila" díky špatnému zraku na sociální odbor, dala Genie šanci na lepší život. Rodiče byli okamžitě zadrženi, o vině otce se nepochybovalo, matka všemu nečinně přihlížela. Situace s mladou dívkou ale byla horší, než se zprvu zdálo. Se 130 centimetry a 27 kilogramy byla silně podvyživená, nedokázala ovládat svěrače, ostře viděla jen na délku svého pokoje (zhruba 10 metrů), nevydávala zvuky, bázlivě reagovala na pokusy o sblížení, byla shrbená, stále připravená se bránit a měla králičí chůzi, která je typická pro trýzněné osoby nebo při nedostatečném vývoji. Následnou léčbu provázelo mnoho komplikací. Tolik let let týrání se nedá napravit půlročním pobytem v lázních. O Genie projevilo zájem pár pěstounských rodin, ale jejich úmysly nebyly nijak ryzí a docházelo k dalšímu zneužívání. To dívku přivedlo do mnohem hlubších depresí.

Zase sama, zase zničená

Dnes je Genie bez rodiny. Otec spáchal sebevraždu těsně před provalením viny a zanechal za sebou výmluvný vzkaz: "Svět nikdy neporozumí!" Matka zemřela v pokročilém věku 87 let, příčinou nebyly výčitky, ale stáří. Bratr Genie, jediný přeživší sourozenec, zemřel v roce 2011 na cukrovku. Genie zřejmě nechápe, kdo by zasloužil trest, co se jí děje, ani to, že je vinou svého otce jiná. Žije na neznámé adrese v Los Angeles pod dohledem lékařů. "Divoké dítě", jak se jí přezdívá, má prázdný pohled a nechápavý výraz. Jaký je přiměřený trest za takový čin? Sebevražda je jen zbabělý útěk před vlastním svědomím...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky