Dvojčata Joseph a Luke: Oddělili je, ale štěstí jim to nepřineslo, spíše naopak

  Prohlédněte si všechny fotografie (7)

Podle statistik připadá narození siamských dvojčat na každých asi 50 tisíc porodů, jen malá část z nich se ale narodí živá. Polovina z živě narozených srostlých dětí navíc umírá brzy po porodu. Pouze zhruba 2–6% siamských dvojčat je spojena v oblasti hlavy. Naděje na přežití u nich bývají mizivé a šance na jejich úspěšné oddělení je ještě menší.

Zázraky se přesto dějí. Živoucím důkazem jsou chlapci Joseph a Luka Bandovi ze Zambie, kteří se narodili v lednu roku 1997. Každý z nich měl vlastní tělesné orgány, jejich hlavy však byly propojeny cévami, které převáděly krev z jednoho těla do druhého. Tělíčka chlapců směřovala na opačné strany, každý hleděl jiným směrem. Kdyby nebyli odděleni, nikdy by nebyli schopni normálního pohybu.

V prosinci téhož roku provedl tým padesáti odborníků ze Zambie a Jižní Afriky pod vedením amerického neurochirurga Bena Carsona náročnou operaci, při které byly hlavy chlapců odděleny. Zákrok trval 28 hodin a nikdo nemohl zaručit jeho stoprocentní úspěšnost. Fakt, že obě dvojčata přežila, sám o sobě ještě neznamenal vítězství. Chlapci riskovali pooperační komplikace i trvalé následky v podobě neurologického postižení.

Žádný z černých scénářů se ale nenaplnil. "Bandovi se nakonec stali prvními ze siamských dvojčat spojených hlavami a otočených na opačné strany, která oddělení přežila a jsou neurologicky normální," uvedl lékař Carson po úspěšném zákroku.

Dnes je chlapcům 22 let a dosud bydlí se svými rodiči v jedné z chudých čtvrtí Lusaky. Kvůli hlubokým jizvám a nepravidelnému tvaru hlavy bohužel čelili ve škole posměchu a šikaně, což je zřejmě zbrzdilo v učení. Joseph je hodně uzavřený do sebe a téměř nevychází z domu, zatímco Luka nevzdává svůj sen stát se automechanikem. "Hlavně, že jsou oba naživu," říká jejich otec, který je s doktorem Carsonem stále v pravidelném kontaktu.

Operace siamských dvojčat spojených hlavami patří k nejriskantnějším ze všech. Ve 2. polovině 20. století na světě takových zákroků proběhla pouhá hrstka a úspěchy se zaznamenaly jen dílčí. V roce 1952 byli od sebe odděleni američtí chlapci Rodney a Roger Brodie, jimž bylo v době operace 15 měsíců. Zatímco Roger se už neprobral z umělého spánku, Rodney se dožil věku 11 let.

V roce 1957 podstoupila operaci oddělení šestiletá německá dvojčata Lotti and Rosemarie Knaack; Lotti při zákroku zemřela, ale její sestře osud dopřál žít až do roku 2008.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek