Kašel nemusí vždy znamenat vážné onemocnění, v těchto případech ale zbystřete!

S příchodem podzimu a následně zimy se čekárny u pediatrů plní pokašlávajícími dětmi s plnými nosy a teplotou. Maminky počínající virózu těžko samy rozeznají od závažnějšího onemocnění, a tak raději vedou děti k doktorovi při každém zakašlání. Zkusme si nastínit, který typ kašle je neškodný a u kterého byste měla vyhledat lékařskou pomoc neprodleně.

Kašel bývá častým příznakem onemocnění dýchacích cest. Jde o obranný mechanismus, jímž se dýchací cesty čistí od hlenu nebo vdechnutí cizího předmětu. Pokud kašel přijde náhle bez dalších příznaků a máte podezření, že dítě mohlo něco vdechnout, například kousek jídla nebo uvolněnou část hračky, návštěvu lékaře určitě neodkládejte.

Nejčastěji ale kašel provází rýmu. Zvýšená produkce hlenu v dýchacích cestách zatéká do hrtanu a zadního nosohltanu, což nutí dítě ke kašli. Malé děti, které ještě neumějí smrkat, se přitom někdy i pozvrací, což maminky vyděsí. Dítěti ulevíte odsáváním hlenů, příšlušnými kapkami do nosu a zvlhčováním vzduchu v místnosti.

Suchý kašel namáhá hrudník a dítě fyzicky vyčerpává. Obvykle se objevuje na začátku virových onemocnění typu viróza či chřipka a po několika dnech přejde do kašle vlhkého. Zatímco suchý kašel se snažíme potlačovat zklidňujícími léky, na vlhký se doporučují medikamenty podporující vykašlávání. Čím více hlenu se dostane ven, tím lépe. Lékaři se při prohlídkách zajímají o barvu vykašlávaného hlenu; žluté až zelené zabarvení často svědčí o bakteriální infekci vyžadující antibiotika.

Co by vás však mělo opravdu znepokojit, jsou sípavé a pískavé zvuky doprovázející kašel. Dítě přitom může mít potíž se nadechnout nebo dýchá s obtížemi. V takovém případě urychleně vyhledejte lékaře, protože může jít o astma.

Kašel připomínající psí štěkání bývá známkou zánětu hrtanu. Pokud se dítě při kašli zajíká a ozývá se až "kokrhání", nelze vyloučit nebezpečný černý kašel, který se výjimečně vyskytuje v naší populaci i dnes.

Kdy tedy vést dítě k doktorovi? Obecně platí, že čím menší dítě, tím větší obezřetnost je na místě. Miminko mladší než 3 měsíce určitě poneseme k lékaři i při zvýšené teplotě. V případě těch starších by nás měly k lékaři dovést následující příznaky:

  • vysoká teplota
  • potíže s dýcháním
  • netypické zvuky při kašli (sípání, pískání, štěkot, kokrhání)
  • vykašlávání žlutých a zelených hlenů či krve
  • podezření na vdechnutí cizího tělesa
  • ke kašli se přidá i nechutenství a potíže s polykáním
  • kašel trvá déle než 10 dní

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky