Myslíte na jejich zdraví, rozvíjíte kreativitu, motivujete je. Zařiďte jim tedy jejich místo na světě přesně tak, aby se mohli přirozeně rozvíjet.

Tip: Dětský pokoj musí plnit hned několik zásadních funkcí. Není to jen místo na hraní. Dítě zde bude také odpočívat, rozvíjet svůj potenciál, učit se novému.

Určitě by tato místnost neměla být odkladištěm starého nábytku, zbytků, které už se nikam nehodí. Budujete místo, kde se bude dítě vzdělávat a rozvíjet. Jeho malý velký svět, tak si dejte záležet.

Jenže jak jej uspořádat? Navíc v každém věku se dětské potřeby různí. Jinak bude vypadat pokoj pro miminko a jinak pro školáka. Přinášíme vám několik inspirativních tipů, jak zařídit dětský pokoj.

Bezpečnost na prvním místě

Dětský pokoj by měl být praktický, útulný a hlavně bezpečný. Nábytek přišroubujte ke zdi, okna zabezpečte pojistkami proti otevírání. Žádné zbytečné výšky a ostré rohy. Barvy spíše světlejší, u nábytku klidně neutrální. Světlo je v dětském pokoji důležité. Pokud je dětský pokojík malý, světlé barvy navíc pokoj opticky zvětší.

Dětský pokoj pro miminko

Malá miminka většinu dne prospí, a s trochou štěstí prospí i část noci. Výběr postýlky je první z věcí, kterou musíte řešit. Na trhu se nabízí nepřeberné množství typů postýlek v různých cenových relacích. Kvalitní materiály a dobře vybraná matrace zajistí vašemu miminku pohodlný, zdravý spánek. Zde se investice rozhodně vyplatí.

Druhou nejdůležitější věcí v miminkovském pokojíku je přebalovací pult. Vybírejte takový, který nabízí prostor pro odkládání mnoha různých potřebných věciček. Plenky, olejíčky, vatové tyčinky, krémy, ubrousky, žínka, náhradní dupačky, dečka, dudlík navíc, hračka na zabavení. Čím víc toho budete mít po ruce, tím lépe. Odbíhat od přebalovací komody je velmi nebezpečné.

Příjemnou atmosféru dětského pokojíku doladí pohodlné křeslo, ve kterém můžete relaxovat, chovat, kojit, číst, zpívat, nebo jen tak pozorovat své děťátko, jak spokojeně spí.

Dětský pokoj pro batole

Už leze a radostně poznává svět. Opírá se o nábytek, zkouší první krůčky, potřebuje ochutnat všechno co se mu postaví do cesty. Zajímají ho nejen hračky. Se zájmem přijímá všechno kolem sebe. Je třeba mu vytvořit bezpečný prostor. V jeho pokoji by určitě neměl chybět koberec, na kterém si bude každý den hrát. Skvělým a velmi praktickým doplňkem je i rozkládací dětské křesílko, které se v rozloženém stavu mění na další podložku na hraní. Křeslo připomíná pelíšek, v němž se dětem bude příjemně lenošit, číst nebo sledovat pohádky.

Občas rodiče již v tomto věku řeší, zda už přišla ta správná chvíle vyměnit postýlku za větší postel. V mnohém je to praktičtější a pokud máte doma malého horolezce, tak i bezpečnější. Pro takto malé děti se nabízí nižší postele s postranní bočnicí. Dítě se tak do postele dostane velmi snadno a během spánku je chráněno boční zábranou, takže žádné pády nehrozí.

Dětský pokoj pro školáka i předškoláka

Půjde do první třídy. Vybíráte aktovku a nakupujete dlouhý seznam školních potřeb. Bude potřebovat kvalitní psací stůl a židli. V dětské knihovně se rozrůstá počet knížek a ubývají plyšoví medvídci. Rostou vám před očima, ale zatím si pořád moc rádi hrají. Každá máma ví, že v dětském pokoji není úložných prostor nikdy dost. Komoda na drobné prádlo, úložný box se zábavnými dětskými motivy, do kterých skryjete všechno, co nutně nemusí být vidět. Hračky, deskové hry, barbíny, auta. Máte doma hromady lego stavebnice? Úložný box ve tvaru lego kostičky se stane hravým doplňkem dětského pokoje.

Zařizujete dětský pokoj pro holčičku? Slaďte vše do jemných dívčích barev. Koberec na hraní, úložné prostory, měkoučké polštářky i dětské povlečení. Hraje si ráda vaše holčička na princeznu? Pověste jí nad postel nebesa a bude se tak skutečně cítit. Jemné osvětlení, lampička, světelný řetěz, lampion doladí něžnou dívčí atmosféru.

Dětský pokoj pro kluka

Jsou rychlí, rádi se hýbou, běhají, lezou do výšek, hrají si na buldozer, řvou jako dinosauři. Jsou zvídaví, zajímá je technika i příroda. Kluci jsou od přírody dobrodružné duše. Vybavení klučičího pokojíku tak musí být opravdu promyšlenou bezpečnou zónou, zároveň žádná nuda. Nástěnné nálepky mohou v mnohém pomoci. Touží se stát kosmonautem? Nalepte mu na zeď svítící Vesmír. Touží po cestování? Vytvořte mu v pokoji pomocí nálepek skutečnou džungli.

Ne vždy to jde, aby mělo každé dítě svůj dětský pokoj. Máte doma dvě děti. Jak zařídit pokojík pro dvě děti, aby obě byly spokojené a pokoj plnil všechny potřebné funkce? Uspořádejte místnost tak, aby zde měl každý trochu soukromí a kousek svého světa. Ušetřit prostor jde patrovou postelí. Pokud šetřit místem nepotřebujete, tvořit osobní území se vám bude o to snáz.

Dětské postele, nábytek, skříň, komody, regály, psací stoly, byste měli vybírat spíše v neutrálních barvách. K takovému nábytku pak skvěle doladíte různě barevné doplňky přesně podle toho, co má jaké dítě rádo. Velký koberec ve společné hrací zóně vytvoří středobod pokoje. A pak už dolaďte doplňky podle tužeb každého dítěte zvlášť. Vytvořte jim své vlastní teritorium. Dekorativní nálepky nad postel, polštářky, přehoz, dětské povlečení, úložné boxy na hračky podle barev nebo oblíbených motivů.