Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Děti zbožňují sliz: Známe hned tři způsoby, jak ho jednoduše vyrobit doma

Sliz
Sliz
Zdroj: Shutterstock.com

Mezi dětmi čas od času proběhne nějaká mánie. Kdysi to byla céčka, svého času letěly malé gumičky, teď je to sliz. Pro rodiče zábava nepochopitelná, pro učitele přímo noční můra. Ale děti sliz prostě zbožňují. Tak jim ho pomožme vyrobit.

Nedá se z toho nic vymodelovat, je to mazlavé a odporně slizké. Přesto jde o hitovku, která dočista vytlačila ještě nedávno oblíbený fidget spinner. Nesuďme ale zábavu našich dětí tak přísně - pamatujete na matlakouli? Ta byla snad ještě horší než sliz, protože zanechávala mastné fleky na stěnách. A pokud naše ratolesti po sobě slizem nehážou, ale jen ho různě tahají a radují se z něho, není důvod, proč jim nepomoci s jeho domácí výrobou.

Dříve se sliz vyráběl s pomocí boraxu, ale protože jde o látku, která může mít toxické účinky a ohrozit zejména děti, zkusíme to bez něho.

1. Sliz z kondicionéru a kukuřičného škrobu

Jde o nejjednodušší a asi i nejlevnější postup, kdy promícháte kukuřičný škrob a vlasový kondicionér v poměru 2:1. Pro obarvení přidejte pár kapek potravinářského barviva.

2. Sliz z tekutého lepidla

Budete potřebovat: 100mm tekutého lepidla, 1/2 lžíce jedlé sody, 1 lžíci roztoku na kontaktní čočky, potravinářské barvivo, případně třpytky

Postup: Lepidlo vymačkejte do misky a promíchejte s jedlou sodou. Přidejte kapku potravinářského barviva a opět dobře promíchejte. Nakonec přilijte roztok na kontaktní čočky. Sliz se bude zpočátku lepit, ale jak ho budete hníst v rukou, postupně se z něj vytvoří hladká koule. Tu můžete na závěr dozdobit třpytkami.

Tip: Sliz bude na dotyk sametovější, pokud do něj vmícháte bobeček pěny na holení.

3. Sliz ze šamponu a zubní pasty

Šampon může být klidně ten nejlevnější, ale měl by mít hustou konzistenci. Na výrobu slizu ho budeme potřebovat asi 2 lžíce. V misce k němu přidáme 1/2 lžíce zubní pasty a mícháme párátkem nejméně 1 minutu. Podle libosti nakapeme potravinářské barvivo, opět promícháme a uložíme na hodinu do mrazáku. Zmrzlou hmotu prohněteme v dlaních, až je opět měkká a podajná.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky