Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co dávat dětem na svačinu, aby nebyly unavené, ale také, aby nevyrušovaly

Svačina
Svačina
Zdroj: shutterstock.com

Láhev s pitím a svačina dnes patří ke školním nezbytnostem. I dítě na prvním stupni už ví, že bez přísunu energie a pitného režimu mozek odmítá pracovat.

Ideální svačina by měla obsahovat vyvážený poměr všech základních výživových prvků, tedy komplexní sacharidy, bílkoviny, tělu prospěšné tuky, vitaminy, minerální látky a vlákninu. Občerstvení o velké přestávce by mělo tvořit 15 % denního příjmu energie. Jako základ je nejvhodnější celozrnné pečivo bohaté na sacharidy a vlákninu. Bílkoviny mohou představovat mléčné výrobky. Vhodnější než „taveňáky“ jsou čerstvé nebo tvrdé sýry. Místo salámů a paštik je z „masných bílkovin“ lepší zvolit šunku. Při jejím výběru nezapomínejte číst etiketu, ze které se dozvíte podíl masa.

Vitaminy, minerály i vlákninu získá organismus ze zeleniny a ovoce, které by měly být samozřejmou součástí svačinového boxu. Vymýšlet pro každý den výuky atraktivní kombinaci, která neskončí v koši, je pro rodiče těžký „domácí úkol“. Když k jeho „vypracování“ pozvou i svého potomka, je větší šance, že za něj dostanou jedničku.

PŘÍKLADY vhodných svačin

* Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou, kvalitní šunkou a rajčetem

* Bílý jogurt s nastrouhaným jablkem

* Ovocný salát s nasekanými ořechy, dva plátky kukuřičného chleba

* Sýr cottage se zeleninovými prsty (zelenina nakrájená na proužky, kterými se sýr nabírá)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky